Je šanca, že sa do pôrodu zväčší chlopňa?

Zodpovedané
15. apr 2021

Dobrý deň,

dnes som absolvovala prenatálnu diagnostiku srdca. Z predošlého sona som vedela, že moje dieťa (33. týždeň) bude mať defekt komorového septa, veľkosť 5 mm.

Bola som zmierená s operáciou, ktorá ho bude v budúcnosti čakať. No objavila sa tam ďalšia vec - v dôsledku defektu sa asi nevyvíja jeho chlopňa ako by sa mala - má hraničnú veľkosť.

Pán doktor mi povedal, že počkáme 5 týždňov, či sa ešte zväčší. Ak nie, tak to bude komplikované. Keďže som novú informáciu spracovávala, tak som sa veľa nepýtala.

Je ešte nádej, že chlopňa sa do pôrodu zväčší?

Hrozí dieťaťu v takomto stave okamžitá hospitalizácia po pôrode?

Pán doktor povedal, že by hrozilo viac komplikovaných operácií.

Je nádej, že dieťa bude žiť normálny život?

Ďakujem

Dobrý deň,

z Vášho popisu nie je jasné o akú srdcovú chlopňu sa jedná. Šanca, že ešte porastie tu je. Závisí či má chlopňa normálnu štruktúru, resp. či nie sú jej cípy nejako malformované.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/