Je trikuspidálna insuficiencia vážna diagnóza?

Zodpovedané
17. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť o závažnosti diagnózy trikuspidálna insuficiencia grad. do 18 mmHg. Mám doma predčasne narodenú dcérku, Narodila sa v 25. týždni a v pol roku jej zistili iba funkčný šelest. Ten je už vraj ok. Keď mala 21 mesiacov, tak jej objavili toto. Viem, že to je nedoliehanie chlopne.

Mám sa báť?

Ako vážna je táto diagnóza?

Kontrolu sme dostali o 2 roky.

Nie je potrebné skontrolovať to skôr?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

popisovaný gradient na chlopni je nezávažný a nemal by spôsobovať problém. Závažnosť insuficiencie sa udáva v stupňoch, kde tretí stupeň je závažný.

Načasovanie kontroly bude závisieť práve od závažnosti insuficiencie ako aj od toho ako sa Vaša dcérka vyvíja a ako vládze.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/