Môže byť slabší vývin ľavej ruky následok pravostranného oblúku?

Zodpovedané
11. mar 2021

Dobrý deň,

syn má 4 mesiace a v podstate od narodenia, keď je nespokojný, alebo pri zmene polohy, keď mu nejako zatlačím na hrudník, tak začne trochu kašlať. Ako keby ho pridusilo.

Od mesiaca sa postupne prestal kojiť a prešli sme na dokrmovanie fľašou. Pri kŕmení otáča hlavičku vždy do ľavej strany.

Ďalšiu vec, ktorú som si všimla je, že kým pravú ruku používa normálne, tak ľavú drží krivo stočenú smerom k telu.

Môže sa ľavá ruka pomalšie alebo zle vyvíjať?

Môže to byť všetko následok pravostranného oblúku?

Stretli ste sa so spomínanými príznakmi ako dôsledok pravostranného oblúku?

Treba to nejako riešiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

vývoj na ľavej ruke pravdepodobne nesúvisí s pravostranným aortálnym oblúkom. Skôr sa môžu vyskytnúť problémy s dýchaním, alebo príjmom potravy.

Definitívnu odpoveď, či pravostranný oblúk spôsobuje problémy vie dať CT vyšetrenie, ktoré vieme realizovať v Detskom kardiocentre.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/