Som v 28. týždni a mám kardiomegáliu plodu. Je šanca, že sa dieťa narodí zdravé?

Zodpovedané
16. júl 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Som v 28. týždni a mám kardiomegáliu plodu.

Je šanca, že sa dieťa narodí zdravé?

Plus mierny ascest v brušku + fluidothorax.

Ďakujem

Dobrý deň,

zväčšenie srdca plodu môžu spôsobovať viaceré faktory ako vrodená chyba srdca, cievne malformácie, postihnutie srdcového svalu, alebo srdcovej výstelky.

Môže súvisieť aj s celkovým opuchom plodu. Na zistenie príčiny bude potrebné podrobné vyšetrenie a sledovanie matky počas gravidity a aj plodu pred narodením a po narodení. Srdcová chyba sa dá vylúčiť prenatálnym ultrazvukom so zameraním na srdce.

Pri celkovom opuchu plodu treba podrobne sledovať mieru opuchu u Vášho gynekológa, resp. pôrodníka. Niektoré z uvedených príčin sa dajú zistiť až po narodení.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/