Aké iné možnosti máme, keď majitelia nebudú súhlasiť s nami navrhovanými spôsobmi riešenia problému?

Zodpovedané
18. máj 2023

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

V prípade, že majitelia nebudú súhlasiť ani s jedným variantom, máme aj iné možnosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

rado sa stalo. V tomto prípade išlo o celkom široký výpočet možností, lebo viac možností neexistuje, čo sa týka predaja či odplatného plnenia. Ak majitelia nebudú súhlasiť ani s jednou variantou, tak asi nechcú/nemajú vôlu predať predmetný pozemok. Vy nemôžete niekoho nútiť, aby Vám niečo predal.

Jedinú východiskovú možnosť vidím v tom, ak sa nedostanete na svoj pozemok a odmietnu Vám dať vecné bremeno a to ani odplatne, obrátila by som sa ešte na súd. Ten to posúdi a môže/nemusí rozhodnúť vo Váš prospech. Je to na zvážení súdu.

Vecné bremená sú zásahom do vlastníckych práv, preto súd môže síce zriadiť vecné bremeno, ale len vo výnimočných prípadoch podľa zákona taxatívne (presne) vymedzených.

Občiansky zákonník rozpoznáva 3 zákonné možnosti kedy môže súd rozhodnúť o zriadení vecného bremena. Vo Vašom prípade by som sa oprela o tretiu zákonnú možnosť. Týka sa to konkrétne stavby, ale ak chcete stavať, prípadne by ste začali kroky k tomu, bolo by to dôvodné:

§ 151o ods. 3 - zriadenia práva cesty podľa Občianskeho zákonníka

„Ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a prístup vlastníka k stavbe nemožno zabezpečiť inak, súd môže na návrh vlastníka stavby zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby spočívajúce v práve cesty cez priľahlý pozemok.“

Uvedené tri spôsoby predstavujú jediné možnosti kedy je súd oprávnený zriadiť vecné bremeno a tým obmedziť vlastnícke právo k nehnuteľnosti. V iných prípadoch nemôže súd svojím rozsudkom zriadiť vecné bremeno, aj keby to bolo jediným východiskovým riešením.

Mgr. Lucia Boledovičová, Rsc.
mail: boledovicova.lucia@gmail.com