Ako správne zahrnúť náklady do nájomnej zmluvy?

Zodpovedané
16. okt 2023

Dobrý deň,

s priateľom bývame v jeho kúpenom byte. Ja som si kúpila 2-izbový byt. Ten chceme dať do prenájmu, možno ho nikdy potrebovať nebudeme.

Ako ošetriť nájomnú zmluvu, aby to bolo výhodné pre nás a aj pre nájomcov?

Cenu za nájomné máme dať spolu energie + nájom, alebo je lepšie všetko zvlášť?

Ako sa právne hradiť proti prípadným neplatičom?

Je naozaj ťažké vysťahovať rodinu s deťmi, ak by spôsobovali problémy?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade sa ospravedlňujem za neskoršiu odpoveď.

Odporúčam dať si nájomnú zmluvu vyhotoviť odborníkovi, ktorý vie na základe praxe a skúsenosti zmluvu dobre vypracovať a vie poradiť. Právnik Vám vie nájomnú zmluvu vypracovať na mieru a aj na diaľku.

Cena za nájom sa uvádza samostatne. Aj energie. V zmluve musí byť prehľad o tom, čo sa za čo platí.

Voči neplatičom je viacero možností ochrany. Jedna z ochrán je aj vyšší depozit ako aj sankcie v podobe sankcií a pod.

Vysťahovanie je jedna vec, ale druhá je aj bonita rodiny, že či sú schopní splácať výšku nájmu. Ochrana nájomcu s maloletými deťmi je upravená zákonom.

Existujú však mechanizmy, ktoré Vám vie advokát/právnik alebo realitný maklér zapracovať do nájomnej zmluvy a nastaviť podmienky nájmu tak, aby ste boli spokojná.

Mgr. Lucia Boledovičová, Rsc.
mail: boledovicova.lucia@gmail.com