Ako postupovať, ak by majitelia parcely neboli ochotní predať pás alebo časť na prístupovú cestu?

Zodpovedané
15. máj 2023

Dobrý deň,

medzi obecnou cestou a pozemkom sa nachádza 4 metre hrubý pás, ktorý patrí iným majiteľom.

Ako máme postupovať, ak by majitelia (parcela E) neboli ochotní predať tento pás alebo časť na prístupovú cestu?

Čo ak k nášmu pozemku, na ktorom by sme potencionálne chceli stavať - parcela C nemáme prístupovú cestu?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prípade, že majitelia pozemku predmetného pásu nebudú ochotní predať celý pozemok alebo jeho časť, je tu ešte možnosť zriadenia vecného bremena za odplatu.
Ide o vecné právo, ktoré by Vás legálne oprávňovalo prechádzať cez pozemok - vecné bremeno - právo vjazdu a prechodu pešo a motorovým vozidlom.

Navrhovala by som osloviť majiteľov predmetného pozemku s týmito dvoma variantami:
1. Predaj pozemku alebo jeho časti.
2. Zriadenie vecného bremena, kde by ste mohli priamo navrhnúť sumu za jeho zriadenie. Ide o jednorázový poplatok, nie mesačný ako pri prenájme a platí sa za zriadenie a je uvedený v Zmluve o zriadení vecného bremena, ktorá sa vkladá do katastra nehnuteľností.

V prípade, že pozemok je nevyužívaný a nepotrebný, nemal by byť s tým väčší problém, nakoľko by tým získali len profit.

Mgr. Lucia Boledovičová, Rsc.
mail: boledovicova.lucia@gmail.com