Môže mi manžel darovať 1/2 bytu zaťaženého hypotékou?

Zodpovedané
22. máj 2023

Dobrý deň,

manžel kúpil byt do vlastníctva ešte pred našou svadbou. Na kúpu sme vzali hypotéku. Manžel bol žiadateľ a ja som spoluručiteľkou. V danej dobe sme to inak riešiť nevedeli.

Teraz sme uz manželia a chceli by sme urobiť v tom poriadok a manžel mi chce darovať polovicu bytu.

Ako máme postupovať?

Dá sa to riešiť, keď je byt zaťažený hypotékou?

Ďakujem

Dobrý deň,

postup je taký, že manžel ako vlastník bytu môže previesť na Vás podiel (na ktorom sa dohodnete) prostredníctvom darovacej zmluvy. Ide o bezodplatný právny úkon.

Darovacia zmluva musí byť písomná. V zmluve musí byť určený podiel, ktorý Vám manžel daruje. Zmluva sa vkladá do katastra a akonáhle kataster povolí vklad, budete spolumajiteľkou bytu. Následne sa stanete podielovými spoluvlastníkmi. Byt nebude v BSM.

To, že byt je zaťažený záložným právom hypotekárnej banky by nemala byť prekážkou prevodu podielu o veľkosti ½ z celku na Vašu manželku (či teda iného podielu).

Každopádne viete predtým informovať Vašu banku, resp. hypotekárneho špecialistu, nakoľko každá banka či hypotéka môže mať isté špecifiká.

Mgr. Lucia Boledovičová, Rsc.
mail: boledovicova.lucia@gmail.com