Aké sú rozdiely v autosedačkách v kategórii 9 - 36 kg?

Zodpovedané
17. máj 2022

Dobrý deň,

práve riešim kúpu druhej autosedačky do druhého auta. Dcéra má 3 roky, asi 16 kg. Momenálne používame polohovateľnú autosedačku 9 - 18 kg. Chcem kúpiť na občasné presúvanie už 9 - 36 kg. Sú také, ktoré nie sú polohovateľné a dajú sa v neskoršom veku rozložiť a použiť ako podsedák a druhé, ktoré sú 9 - 36 kg a sú polohovateľné.

Ktorý druh odporúčate?

Je rozdiel len v tej polohovateľnosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo všeobecnosti autosedačky v kategórii 9 - 36 kg neodporúčam. V bezpečnostných testoch nedosahujú dobré výsledky a pre mladšie deti nemajú dostatočné vložky a nesedia im dobre. Starším deťom sú už pri 130 cm malé. Preto je po nich potrebné aj tak ešte investovať do poslednej sedačky z kategórii 15 - 36 kg.

Podsedák - jeho použitie odporúčam len v naozaj núdzovom prípade, ako napr. jazda taxíkom.

Nepíšete, akú má dcéra výšku. Ak má už viac ako 100 cm a myslíte, že bude disciplinovane sedieť, aj keď bude pripútaná pásom auta, vyberajte sedačku v kategórii 15 - 36 kg.

Joie i-Traver je bezpečná a pohodlná autosedačka s možnosťou pripojenia na Isofix.

Axkid Bigkid 2 je pohodlná, polohovateľná. Má jednu z najdlhších chrbtových opierok, takže vydrží naozaj dlho. Medzi nohami má vodič na správne vedenie pásu, možnosť pripojenia na Isofix.

Cybex Solution S2 i-Fix je bezpečná a pohodlná autosedačka. Má extra široký sedák, polohovateľná hlavová opierka, možnosť pripojenia na Isofix.

BeSafe iZi Flex FIX i-Size je jedna z najužších autosedačiek. Má prídavný chránič brady a hrudníka, medzi nohami vodič na správne vedenie pásu, mierne polohovateľná, možnosť pripojenia na Isofix.

Ak dcéra ešte nemá dostatočnú výšku na presun do sedačky kategŕie 15 - 36 kg, vyberte sedačku v kategórii do 25 kg, alebo sedačku v kategórii 9 - 36 kg. Tá však vie poskytnúť aspoň benefit v podobe dlhšie využiteľného 5 bodového zapínania. Z tejto kategórie odporúčam Joie Bold. Je to autosedačka v smere jazdy, polohovateľná. Jej výhodou je 5-bodové zapínanie až do 25 kg (cca 125 cm). Pre jej upevnenie v aute je potrebné použiť súčasne pás auta, Top tether aj Isofix.

Predĺžené použitie 5 bodového zapínania ponúka aj Britax-Römer Advansafix i-Size. Je schválená podľa nového nariadenia i-Size (R129). 5 bodové zapínanie je možné využiť do 21 kg (cca 105 cm). Následne sa na bezpečnostný pás auta, ktorým sa dieťa pripúta umiestni XP-PAD - penová podložka pre bezpečnejšiu a pohodlnejšiu jazdu. V aute sa autosedačka upevní systémom Isofix a Top Tether.


S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek