Akú autosedačku vybrať pre 3-ročného chlapca?

Zodpovedané
7. jún 2022

Dobrý deň,

prosím o radu pri výbere autosedačky pre syna - čoskoro bude mať 3 roky, má 96cm a 12,5kg.

Momentálne používame Britax Romer Dualfix M i-size, sme s ňou veľmi spokojní a odhadujem, že ešte cca rok by mu mohla byť dobrá. No potrebujeme druhú autosedačku do druhého auta. Ide mi hlavne o bezpečnosť. Obávam sa, že sedačky 15-36kg mu budú ešte veľké, no na druhej strane mi príde zbytočné kupovať 9-18kg, keďže by mu už dlho nevydržala.

Akú sedačku by ste mi prosím odporučili?

Ďakujem za poradenie

Dobrý deň,

autosedačky kat. 15-36kg budú synovi ešte určite veľké, nemá na ne ani dostatočnú výšku ani váhu, bezpečnostný pás by nebol vedený správne.

Neuvádzate, do akého auta je sedačka určená, ani či sa syn ešte vozí v protismere alebo v smere jazdy, ponúknem preto viac alternatív.

Protismer jazdy:

V tomto prípade by bol výber sedačiek širší, napr. Britax Römer Max-Way Plus - protismerná autosedačka, v aute sa upevní bezpečnostným pásom, nosnosť aj použitie 5 bodových integrovaných pásov do 25kg. Samozrejmosťou je aj úspešný Plus test - najnáročnejší test autosedačiek na svete,

alebo Klippan Century - protismerná autosedačka s nosnosťou do 25kg, do výšky cca 130-135cm. Pripevňuje sa bezpečnostným pásom auta, má taktiež úspešný Plus Test a 5 bodové integrované pásy do 25kg.

Smer jazdy:

Ak máte v aute Isofix aj Top Tether, odporúčam Joie Bold. Je to autosedačka v smere jazdy, polohovateľná. Jej výhodou je pútanie 5-bodovými integrovanými pásmi až do 25 kg (cca 125 cm). Pre jej upevnenie v aute je potrebné použiť súčasne pás auta, Top tether aj Isofix.

Ak máte v aute len isofix, môžete pozrieť napr. Avova Swan-fix. Je to obojsmerná, otočná autosedačka s možnosťou polohovania, s nosnosťou do 25kg, s použitím 5 bodových integrovaných pásov do 18kg.

Ak v aute nemáte ani isofix, je jednou z možností Joie Stages. V smere jazdy má nosnosť do 25 kg, 5 bodové integrované pásy do 18kg. V aute sa upevňuje bezpečnostným pásom auta.

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek