Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Akú autosedačku vybrať pre nesediace 8 mesačné dieťa?

Zodpovedané
AutosedačkyVýber autosedačkyDojča
3. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom výberu autosedačky pre 8 mesačné nesediace dieťa s váhou 9 kg. Meria cez 70 cm.

Tých značiek a typov je toľko, že už som z toho zúfalá. Rada by som, aby už pozerala dopredu, na nás, a nie stále do sedadla (jazdíme dlhé, niekoľkohodinové cesty autom), ale zase je to vraj bezpečnejšie.

Ktorú mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade by som ti chcela vysvetliť, prečo je vozenie v protismere bezpečnejšie ako v smere - hlavne pre maličké deti. Bábätká a maličké deti majú v porovnaní s telom veľmi veľkú a ťažkú hlavu a nie až tak pevné svalstvo krku ako deti väčšie.

Pri čelnom (ale aj zadnom) náraze letí v smere jazdy hlavička dopredu (telo držia pásy), čo vyvíja neprimeraný ťah na krk, ktorý ten nemusí zvládnuť. Môže to mať trvalé ale aj fatálne následky. Pri jazde v protismere je celá chrbtica dieťatka pri nehode len zatlačená hlbšie do operadla autosedačky.

U nás sa odporúča voziť v protismere do 15 mesiacov a dlhšie, ideál je aspoň do tých 2 a viac rokov.

Mnoho rodičov sa bojí, že ak sedia vpredu alebo šoférujú, tak si neuvidia na dieťa a dieťatko nevidí ich. Tento problém sa dá elegantne vyriešiť zrkadlom, ktoré sa pripevní na zadnú strednú opierku hlavy a pomocou kĺbu sa dá nastaviť tak aby v spätnom zrkadle auta bolo dieťa vidieť.

Takéto zrkadielka vyrába viacero výrobcov, osobnú skúsenosť mám s tým od Petite&Mars.; Syn pomocou neho videl dokonca dopredu ako keby sedel v smere.

Prejdime teda ku konkrétnym modelom. Nepíšeš či máte v aute Isofix (ak nevieš, čo to je, dočítaš sa napríklad tu: https://www.modrykonik.sk/staram-sa-o-dieta/isofix/ ) alebo nie.

Ak áno, z tých lepších a drahších pozri obojsmerky (teraz v protismere, neskôr v smere) Cybex Sirona (je ich viac modelov, dobré sú všetky), Britax Römer Dualfix M i-size, Besafe IZI Combi X3/X4, Maxicosi 2way Pearl (pozor tu sa základňa a sedačka kupujú zvlášť), z lacnejších Joie i-spin.

Bez isofixu a fakt dobrá sedačka za naozaj nízku cenu je Joie Steadi, prípadne Joie Stages (aj keď táto je až 0-25 kg a ja osobne nie som veľmi fanúšik veľkorozpäťových autosedačiek).

Ak trváš na smere jazdy, odporúčam vydržať čo najdlhšie vo vajíčku a potom vybrať nejakú kvalitnú autosedačku v kat. 9-18 kg. Pre príklad uvediem napr. isofixovú Britax Römer Safefix Plus alebo z tej istej dielne Britax Römer King II (LS alebo ATS).


S prianím pekného dňa,
Zuzana Švantnerová
poradkyňa výberu autosedačiek