Autosedačka pre 2 ročného chlapca

Zodpovedané
6. jún 2022

Dobrý deň,

chcela by som poradiť ohľadne autosedačky pre syna. Má 2 roky, 18,5kg a vozí sa v smere jazdy, nakoľko v protismere robí veľký cirkus, lebo tak nechce byť. Auto máme Peugeot 3008, ale autosedačka sa bude používať aj v druhom aute, takže ideálna by bola sedačka bez isofixu.

Ďakujem

Dobrý deň,

keďže syn má váhu prekračujúcu limit pre použitie integrovaných 5 bodových pásov u väčšiny autosedačiek, Váš výber je značne obmedzený.

Na autosedačku kat. 15-36kg, kde by už bol syn pripútaný len bezpečnostným pásom auta, je ešte príliš mladý.

Ideálnym riešením by bolo vrátiť syna do protismeru - je potrebné kúpiť zrkadlo, ktoré umiestnite na opierku zadného sedadla, aby ste videli na syna dozadu a zároveň aj on na Vás dopredu. Veľa detí začne v aute protestovať, ale nie vždy je to spôsobené protismernou jazdou a už vôbez nie je dôvod na otočenie do smeru jazdy. Niekedy trvá dlhší čas prísť na to, čo na dieťa funguje, čo ho ukľudní.

V tom prípade by ste mohli vyberať medzi viacerými sedačkami s upevnením bezpečnostným pásom auta a predĺženým použitím integrovaných 5 bodových pásov, ako napr. Klippan Century. Je to protismerná autosedačka s nosnosťou do 25kg, do výšky cca 130-135cm. Pripevňuje sa bezpečnostným pásom auta, má úspešný Plus Test a 5 bodové integrované pásy do 25kg

alebo Axkid Minikid - protismerná autosedačka s nosnosťou do 25kg, do výšky 125cm. Jej súčasťou je oporná noha s 5 polohami, vďaka ktorej sa dá v aute nastaviť optimálny sklon. Pri veľmi šikmých sedadlách je možnosť dokúpenia Axkid klinu. Pripevňuje sa bezpečnostným pásom auta, má úspešný Plus Test a 5 bodové integrované pásy do 25kg. Nie je vhodná do menších áut, pretože zaberie viac miesta na hĺbku (na úkor sedadla pred sebou).

Ak už nechcete vyskúšať jazdu v protismere (čo však z hľadiska bezpečnosti výrazne odporúčam), je prijateľnou voľbou Joie Bold. Je to autosedačka v smere jazdy, polohovateľná. Jej výhodou je pútanie 5-bodovými integrovanými pásmi až do 25 kg (cca 125 cm). Pre jej upevnenie v aute je potrebné použiť súčasne pás auta, Top tether aj Isofix.

Predĺžené použitie 5 bodových integrovaných pásov ponúka aj Britax-Römer Advansafix i-Size. Je schválená podľa nového nariadenia i-Size (R129). 5 bodové zapínanie je možné využiť do 21 kg (cca 105 cm). Následne sa na bezpečnostný pás auta, ktorým sa dieťa pripúta umiestni XP-PAD - penová podložka pre bezpečnejšiu a pohodlnejšiu jazdu. V aute sa autosedačka upevní systémom Isofix a Top Tether.

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek