Autosedačka pre nesediace dieťatko

Zodpovedané
2. feb 2023

Pekný deň,

poradíte mi prosím kvalitnú, pohodlnú autosedačku, vhodnú aj na dlhšie trasy?
Malý má 8 mesiacov (ešte samostatne nesedí), cca 8kg a 72cm.

Čo sa rozpočtu týka, sme ochotní zainvestovať, ale ideál aby nám sedačka skutočne niečo vydržala (pri výbere vajíčka sme urobili chybu), čiže cca do 350,-€.

Autá, v ktorých by sedačka bola: primárne VW Touareg, občasne v prípade núdze Hyundai i30.

Ďakujem za pomoc.

Dobrý deň,

ak dieťatko samé nesedí aspoň dva mesiace a nemá dostatočne spevnený chrbátik, je použitie autosedačky naozaj nežiaduce, neposkytne dieťatku dostatočnú oporu ani ochranu, a má nepriaznivý vplyv na vývoj chrbtice.

Ak je Vaše súčasné vajíčko už nepostačujúce, odporúčam kúpu kvalitného a bezpečného vajíčka, ktoré ešte využijete dostatočne dlhý čas, kým bude synček pripravený na prechod do pokračovacej sedačky. Okrem toho je aj dosť drobný, v autosedačke by nebol dostatočne chránený.

Jedným z najväčších vajíčok je Klippan Dinofix. Vydrží cca do 87cm výšky dieťaťa, prípadne aj viac, závisí od pomeru jednotlivých častí tela. Vajíčko sa dá v aute použiť s isofixovou základňou alebo je možné ho pripevniť bezpečnostným pásom auta. V prípade šikmých sedadiel sa dá vyrovnať sklon podložením vajÍčka Klippan klinom. Výhodou vajíčka sú aj variabilné výplne vo vložke, ktoré sa dajú pridať a odstrániť podľa potreby.

Ako ďalšie odporúčam Cybex Aton S2 i-size. Jedná sa o kvalitné vajíčko podľa najnovšieho bezpečnostného štandardu.
Je možné ho použiť bez základne a pripevniť bezpečnostným pásom auta, na šikmých sedadlách si potom viete vajíčko prispôsobiť tak, aby dieťatku hlava nepadala. Taktiež sa dá použiť s isofixovou základňou Cybex Base One, ktorú je na šikmých sedadlách v mieste Isofixu možné vypodložiť klinom.

Cybex Aton M je taktiež kvalitné vajíčko s mäkkou, pohodlnou vložkou. Je to jedno z najväčších vajíčok dostupných na trhu, bezpečné a pohodlné. Ako jedno z mála je certifikované aj pre leteckú prepravu. V aute sa dá upevniť pomocou isofixovej základne Cybex Base M alebo bezpečnostným pásom auta. Firma Cybex však s výrobou tohto modelu už skončila, preto ho nájdete v ponuke už len ako dopredaj skladových zásob.

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek