Autosedačka pre ročné dieťa

Zodpovedané
31. aug 2022

Dobrý deň,

chcem sa opýtať, aká je vhodná sedačka pre dieťa 11kg a 78cm, najlepšie ešte vhodná aj do protismeru? Či môžem už nechať dieťa v smere jazdy? Hlavne kvôli bezpečnosti.

Do tých 200-300€.
Je vhodné kúpiť z druhej ruky?

Veľká vďaka za odpoveď.

Dobrý deň,

z hľadiska bezpečnosti odporúčam protismer min. do 3-4 rokov dieťaťa, ak je to možné, tak aj dlhšie.

Nepíšete, do akého auta sedačka pôjde, takže Vám poradím viac možností vo Vašom rozpočte:

  • Graco Turn2Me - otočná, obojsmerná sedačka s nosnosťou do 18kg, protismer možný do 18kg, viacdielna rozoberateľná vložka, možnosť zväčšenia priestoru na nohy. Je vhodná prevažne na sedadlá bez väčšieho sklonu.
  • Graco Ascent - protismerná autosedačka s nosnosťou do 19kg, polohovateľná do 6 pozícií sklonu. Do auta sa upevňuje prostredníctvom isofixovej základne Graco IsoFamily. Jej bezpečnosť je potvrdená švédskym Plus testom.
  • Joie Stages - obojsmerná sedačka, v smere jazdy má nosnosť do 25 kg, 5 bodové integrované pásy do 18kg. Protismer je možné využiť do 18kg, v aute sa upevňuje bezpečnostným pásom auta. Má menej miesta na nohy než iné obojsmerné alebo protismerné sedačky, menej komfortné nakladanie dieťaťa do sedačky ponad pás auta, ktorým je sedačka pripevnená.
  • Britax Römer Max-Way Plus - protismerná autosedačka, v aute sa upevní bezpečnostným pásom, nosnosť aj použitie 5 bodových integrovaných pásov do 25kg. Samozrejmosťou je aj úspešný Plus test.

Kúpa autosedačky z druhej ruky má svoje riziká:

  • ak nepoznáte jej históriu (nepoznáte osobne predošlého majiteľa), sedačka mohla byž súčasťou nehody a aj keď vyzerá dobre, môže mať vnútorné poškodenie, ktoré nie je voľným okom viditeľné
  • sedačky z druhej ruky bývajú často staršie a nie sú navrhnuté podľa súčasných noriem, príp. už môžu byť po životnosti
  • chýbajúce vložky, chrániče, nefunkčné uťahovanie pásov, polohovanie, či iné funkcionality sedačky.

Kúpu použitej autosedačky odporúčam najmä ak poznáte jej majiteľov.

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek