Autosedačka pre ročné dieťa

Zodpovedané
21. okt 2022

Dobrý deň,

mám ročného syna, ktorý má 78 cm a 8,5 kg. Vajíčko mu už nie je pohodlné, preto by sme pre neho chceli kúpiť autosedačku.
Kritériá sú:

  • isofix
  • možnosť upevnenia autosedačky aj bezpečnostným pásom (bude sa voziť vo viacerých autách)
  • polohovateľná
  • cena 250 - 300 €

Zaujala nás autosedačka PETITE&MARS Prime II Isofix, ale z popisu mi nie je jasné, či sa dá otočiť proti smeru jazdy - zdá sa mi, že nie. Preto pre nás nie je vhodná.

Čo by ste poradili?

Ďakujem.

Dobrý deň,

áno, Petite&Mars Prime II Isofix je autosedačka, ktorú je možné upevniť v smere jazdy, pre také malé dieťatko z hľadiska bezpečnosti nevhodná.

Ak chcete autosedačku používať v rôznych autách, a teda aj tam, kde nie je pripojenie na Isofix, odporúčam zakúpiť autosedačku, ktorá sa pripevňuje bezpečnostným pásom auta.
Autosedačka, ktorej základňu je možné upevniť v aute systémom Isofix alebo ju pripútať bezpečnostným pásom auta, je Klippan Triofix Recline so základňou, Je to bezpečná a kvalitná autosedačka, ale dobre sadne až deťom vysokým aspoň 84-85cm.

Z autosedačiek, ktoré sa upevňujú pásom auta, odporúčam:

  • Joie Steadi - dá sa upevniť v oboch smeroch a je úsporná na miesto, je vhodná aj do áut s krátkymi bezpečnostnými pásmi. Má nosnosť do 18kg v oboch smeroch. Je vhodná aj na upevnenie na sedadlo spolujazdca. Nevýhodou je menej miesta na nohy než iné protismerné sedačky, menej komfortné nakladanie dieťaťa do sedačky ponad pás auta, ktorým je sedačka pripevnená.

  • Britax Römer Max-Way Plus - protismerná autosedačka, v aute sa upevní bezpečnostným pásom, nosnosť aj použitie 5 bodových integrovaných pásov do 25kg. Jej bezpečnosť je potvrdená Plus Testom ((extrémne náročný švédsky test autosedačiek).

  • Avionaut Sky - protismerná autosedačka s nosnosťou do 25kg. V aute sa upevňuje bezpečnostným pásom auta, je vhodná aj na šikmé sedadlá. Jej prednosťou je 5 bodové zapínanie dieťaťa až do 25kg, viac priestoru na nohy než obojsmerné sedačky, ako aj úspešný Plus test. Je veľmi dobre vložkovo riešená. Lepšiu stabilitu zaisťuje oporná noha.

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek