Autosedačka s polohovaním do ľahu - oplatí sa? Nevystačíme si s bežným kvalitným vajíčkom?

Zodpovedané
11. okt 2019

Ahoj.

Chcem sa opýtať, či sa oplatí kúpiť polohovateľné vajíčko - také, čo sa dá polohovať, aby dieťatko mohlo vo vajíčku aj spinkať - napr. Cybex alebo Stokke? Či sa to oplatí, a do koľkých mesiacov sa v ňom vyspí? A je to pre dieťatko pohodlné a zdravé?

Pre ďalšie bábätko chceme Britax Go Big2, dá sa kúpiť aj v 3kombi s vajíčkom, ktoré sa však nedá polohovať. Čo by bolo určite cenovo výhodnejšie. Oplatí sa priplatiť si? Či sa zaobídeme aj bez neho?

A ešte som sa chcela opýtať, či je nejaký kočík, ktorý sa vyrovná Go Big2? Myslím jazdné vlastnosti - nechceme korýtko, ani 3 kolesá, a budeme chodiť veľa mimo mesta, po lesných cestičkach a pod. Kufor mame veľký.

Ďakujem

Ahoj,

tu je veľmi dôležitý jeden fakt - cestujete často? Jedna vec je cestovať dlhé trasy, opakovane, čo je tu podstatné. Rovnako je dôležité aj to, či chodíš často do obchodu, nákupných centier, iné pochôdzky - autom. A teda či plánuješ tak robiť ďalej aj s drobcom. Čo by vo všeobecnosti znamenalo, že budeš mať bábo často v autosedačke. Keď z auta vyjdete, autosedačku pekne rýchlo naklikneš na konštrukciu a povybavuješ si to svoje. Vtedy je absolútne optimálne, aby sa tá neprirodzená, no bezpečná poloha (v prípade autonehody) vyrovnala a dieťatko, ktoré ešte nesedí, bolo v ľahu. Pretože byť dlhší čas v miernom sede pre nesediace bábätko (po novom výskumy ukazujú, že už dlhšie ako 30 minút škodí), je pre neho nielen nepohodlné, ale aj zaťažujúce na krk a chrbticu. Nehovoriac o dýchaní.

Na bežný život, bežné využívanie, občasné cesty autom a prevážanie dieťatka v autosedačke absolútne postačí autosedačka klasická, nepolohovateľná. Netreba to tam však preháňať a takúto autosedačku používať napríklad namiesto hlbokej vaničky - len pekne na prevozy autom či iným dopravným prostriedkom. Ja s mojimi tromi synmi som polohovateľnú autosedačku vôbec nemala a nejako zásadne nám nechýbala. Snažili sme sa však vždy vybrať nejakú pohodlnú (osvedčili sa nám, čo sa sklonu týka, Maxi-Cosi asi najviac - ale prešli sme viacerými značkami).

Takže zváž si, pred investíciou, ako veľmi teraz auto využívate a či je predpoklad, že ho budete aj s krpčiatkom využívať vo veľkom. Vtedy odporučím zainvestovať.

Cybex Cloud Z i-size je super, ale v prípade dlhých ciest odporučím ešte aj Kiddy Evolution Pro 2 2018. Je to jediná autosedačka, ktorú môžeš napolohovať (sklopiť) aj počas jazdy (ostatné len po vybratí z auta).

Autosedačka Cybex Cloud Z i-size

Autosedačka Cybex Cloud Z i-size predstavuje ergonomické a pohodlné cestovanie. Flexibilné materiály autosedačky Cloud Z i-Size absorbujú sily nárazu a pomáhajú s ochranou dieťaťa.

Autosedačka Kiddy Evolution Pro 2

Autosedačka Kiddy Evolution Pro 2 je prvá ortopedická detská autosedačka od narodenia do 13 kg s polohou na ležanie. Bola preverená nezávislými testami a ergonómia certifikátom AGR.

Ku Britax Go Big2 nie je tak moc čo povedať. Ak máte veľké auto, a jeho veľkosť po poskladaní veľmi neriešite, pohodlie jazdy je takmer neporovnateľné s inými modelmi. Skvelý výber, moc by som to nemenila. Za mňa možno ešte značka Emmaljunga - rady NXT60 či 90 - môžu na takéto používanie byť, ale teda Go Big je topka vo svojej kategórii určite.

S prianím pekného dňa,
Zuzana Švantnerová
poradkyňa výberu autosedačiek
www.detivaute.sk
Facebook: Deti v aute