Autosedačka v smere jazdy pre 15 mesačné bábätko

Zodpovedané
30. nov 2022

Dobrý deň,

hľadáme autosedačku, v smere jazdy, pre 15 mesačné bábätko, 8,5 kg, 79cm, do 400€. S isofixom, čo najviac polohovateľnú a polohovanie možné počas jazdy. V kategórii 9-36kg. S veľmi dobrými alebo dobrými výsledkami v testoch ADAC.
Auto máme Skoda Octavia III r.2014.

Akú by ste nám prosím odporučili?

Ďakujem vopred veľmi pekne

Dobrý deň,

15 mesačné dieťa je ešte veľmi malé na smer jazdy.

Aj keď zákon povoľuje pri autosedačkách certifikovaných podľa normy ECE R129 (i-Size) deti od 15 mesiacov otočiť z protismeru, z hľadiska bezpečnosti to nie je žiaduce.
Kompletný vývoj chrbtice nastáva až vo veku 5-6 rokov. Stavce malých detí tvoria drobné kúsky chrupaviek, ktoré sa postupom času menia a spájajú sa do kostí.

Keď dospelého prudko hodí dopredu pri náraze, stavce mu ochránia miechu pred prílišným natiahnutím (pokiaľ sa nezlomí kosť). Ak je však rovnakej sile vystavené dojča, jeho miecha sa môže natiahnuť až príliš, pretože ju nemá čo zastaviť.Chrbtica dieťaťa musí zároveň udržať ťažkú váhu hlavičky (až do 25 % celkovej váhy dieťaťa). Keď teda dieťa narazí na bezpečnostný pás, hmotnosť hlavičky natiahne miechu ešte viac, čo môže mať fatálne následky.

Ani sedačka v kat. 9-36kg nie je pre takéto malé dieťa dobrá voľba. Tieto sedačky dosahujú v testoch bezpečnosti len priemerné alebo podpriemerné výsledky. Ak chcete zachovať čo najvyššiu bezpečnosť, vždy je lepšou voľbou menšie váhové rozpätie.

Vo Vašom rozpočte odporúčam Joie Stages Isofix. Kvalitná autosedačka, polohovateľná (má 7 polôh v oboch smeroch), v smere jazdy má nosnosť do 25 kg. Protismer je možné využiť do 18kg, odporúčam využiť čo najdlhšie, kľudne až do tých 18kg. Pútanie 5 bodovými integrovanými pásmi je možné do 18kg (výškovo cca do 115cm), potom sa sedačka ešte využije s pútaním dieťaťa bezpečnostným pásom auta. Má hrubšie, odoberateľné vložky, je vhodná aj pre útlejšie deti.

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek