Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Bude zo zákona povinný Isofix?

Zodpovedané
9. jan 2020

Dobrý deň,

ak som správne pochopila, tak od 1.1.2018 platí prechodné obdobie, kedy môžu byť využívané autosedačky s Isofix aj bez.

Budú autá, ktoré majú Isofix po tomto období povinne používať iba autosedačky s Isofixom ?

V aute máme Isofix, malý má pol roka a zatiaľ je vo vajíčku. Robím si prehľad, akú autosedačku mu kúpime ďalej. Určite to bude 0-18, lenže ak kúpime bez isofixu, čo s ňou o 4 roky?

Bude pre ďalšie dieťa nepoužiteľná z hľadiska dodržiavania zákonov?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

toto je jedna z mnohých vecí, kde média spravili z niečoho až príliš veľkú bublinu. Momentálne sú u nás platné 2 normy na autosedačky - ECE R44/04 (tá stará norma) a ECE R129 (i-size norma). ECE R129 na rozdiel od starej normy prikazuje používať isofix (až na výnimky - čisto protismerné sedačky pre vozenie v protismere aj nad 18 kg váhy dieťaťa), takisto aj testuje autosedačky aj na bočný náraz (stará len na čelný) a taktiež podľa novej normy musia byť deti vozené v protismere aspoň do 15 mesiacov (a teda aj autosedačky vyrobené v tejto norme musia byť na to uspôsobené).

To čo je v pláne je POSTUPNE eliminovať normu ECE R44 a nechať v platnosti už len normu ECE R129. Toto sa však deje aj udeje veľmi pomaly.

Najskôr sa autosedačky spĺňajúce starú normu prestanú vyrábať, potom predávať a až pár rokov potom sa prestanú môcť používať (logicky asi až po uplynutí životnosti autosedačiek ktoré sa vyrobili/predali s tou normou ako posledné). Takto sa to dialo aj so staršími normami pred normou ECE R44/04.

Takže tohto by som sa vo vašom prípade teraz nebála.


S prianím pekného dňa,
Zuzana Švantnerová
poradkyňa výberu autosedačiek
www.detivaute.sk
Facebook: Deti v aute