Bude zo zákona povinný Isofix?

Zodpovedané
9. jan 2020

Dobrý deň,

ak som správne pochopila, tak od 1.1.2018 platí prechodné obdobie, kedy môžu byť využívané autosedačky s Isofix aj bez.

Budú autá, ktoré majú Isofix po tomto období povinne používať iba autosedačky s Isofixom ?

V aute máme Isofix, malý má pol roka a zatiaľ je vo vajíčku. Robím si prehľad, akú autosedačku mu kúpime ďalej. Určite to bude 0-18, lenže ak kúpime bez isofixu, čo s ňou o 4 roky?

Bude pre ďalšie dieťa nepoužiteľná z hľadiska dodržiavania zákonov?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

toto je jedna z veľa vecí, kde média spravili z niečoho až príliš veľkú bublinu. Momentálne sú u nás platné 2 normy na autosedačky - ECE R44/04 (tá stará norma) a ECE R129 (i-size norma). ECE R129 na rozdiel od starej normy prikazuje používať Isofix (až na výnimky - čisto protismerné sedačky pre vozenie v protismere aj nad 18 kg váhy dieťaťa), takisto aj testuje autosedačky aj na bočný náraz (stará len na čelný) a taktiež podľa novej normy musia byť deti vozené v protismere aspoň do 15 mesiacov (a teda aj autosedačky vyrobené v tejto norme musia byť na to uspôsobené).

V pláne je postupne eliminovať normu ECE R44 a nechať v platnosti už len normu ECE R129. Toto sa však deje aj udeje veľmi pomaly.

Najskôr sa autosedačky spĺňajúce starú normu prestanú vyrábať, potom predávať a až pár rokov potom sa prestanú môcť používať (logicky asi až po uplynutí životnosti autosedačiek ktoré sa vyrobili/predali s tou normou ako posledné). Takto sa to dialo aj so staršími normami pred normou ECE R44/04.

Takže tohto by som sa vo vašom prípade teraz nebála.

S prianím pekného dňa,
Zuzana Švantnerová
poradkyňa výberu autosedačiek
www.detivaute.sk
Facebook: Deti v aute