Je vhodná aj pre mesačné babo ?

Zodpovedané
9. jan 2023

Dobry deň,

mám mesačnu dcérku a v aute využivame klasicky vajičko. No začali sme s manželom uvažovať o kúpe rastúcej autosedačky.

Moja otázka je, či sú autosedačky od 0 do niekoľko kg naozaj vhodné aj pre take mesačné babo?

Máme záujem konkrétne o túto autosedačku
Detská autosedačka Mama Kiddies Rotary Protect GT s 360° otáčaním (0-36kg) s ISOFIX systémom.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nie, autosedačky kat. 0-36kg nie sú vhodné pre novorodencov.
Jediné autosedačky, ktoré sú vhodné pre ešte malé, samostatne nesediace deti, sú autosedačky s integrovaným vajíčkom, a to Klippan Kiss 2 Plus alebo BeSafe iZi Turn B i-Size.

Do pokračovacej sedačky môže dieťa prejsť až po tom, ako bude vedieť samostatne sedieť a bude v tejto polohe aj dostatočne spevnené (minimálne 2 mesiace samostatného sedu). Následne je pri výbere autosedačky potrebné prihliadať aj na miery dieťatka, sklon sedadiel v aute a vložkové vybavenie sedačky.

Autosedačku Mama Kiddies Rotary Protect GT neodporúčam z viacerých dôvodov:

  • spĺňa len základnú normu, ktorá je dosť benevolentná, bez testovania bočného nárazu,
  • autosedačky kat. 0-36kg (aj od známych značiek) dosahujú v testoch bezpečnosti priemerné až veľmi podpriemerné výsledky,
  • protismer je možný len do 13kg, čo môže spôsobiť, že ešte relatívne malé dieťa bude treba otočiť do smeru jazdy kvôli váhe,
  • autosedačka vydrží do výšky dieťaťa cca 130cm, potom mu budete musieť aj tak kúpiť ešte jednu sedačku z kat. 15-36kg
  • neuvádzate, aké máte auto - pre upevnenie tejto sedačky je potrebný okrem Isofixu aj Top tether (pri otáčaní autosedačky je potrebné ho odpojiť a potom opätovne zapojiť).

V prípade, že bude dcérka už samostatne sedieť minimálne dva mesiace, a bude mať výšku min. 74-75cm a váhu aspoň 8,5-9kg, môžete prejsť na výber autosedačky. Odorúčam orientovať sa na kategóriu 0-18kg, príp. 0-25kg a na autosedačky, ktoré majú dobré výsledky z bezpečnostných testov s možnosťou čo najdlhšej jazdy v protismere.

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek