Kedy zmeniť vajíčko na autosedačku a akú vybrať?

Zodpovedané
7. mar 2023

Dobrý deň,

chceli by som sa opýtať kedy začať riešiť kúpu autosedačky? Dcéra má 5 mesiacov a zatiaľ ju vozíme len vo vajíčku - Mama Kiddies Charlie 3v1.

Finančný limit nemáme. Chcela by som nejakú, kde ju môžem čo najdlhšie voziť v protismere. Taktiež tá autosedačka bude často presúvaná z jedného auto do druhého, čiže niečo jednoduchšie na prípadnú montáž.
Autá sú - Škoda Superb a SsangYong Korando.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak dieťatko samé nesedí aspoň dva mesiace a nemá dostatočne spevnený chrbátik, je použitie autosedačky nežiaduce, neposkytne dieťatku dostatočnú oporu ani ochranu, a má nepriaznivý vplyv na vývoj chrbtice.

Odporučila by som Vám kúpu kvalitného a bezpečného vajíčka, ktoré ešte využijete dostatočne dlhý čas, kým bude dcérka pripravená na prechod do pokračovacej sedačky.

Jedným z najväčších vajíčok je Klippan Dinofix. Vydrží cca do 87cm výšky dieťaťa, prípadne aj viac, závisí od pomeru jednotlivých častí tela. Vajíčko sa dá v aute použiť s isofixovou základňou alebo je možné ho pripevniť bezpečnostným pásom auta. V prípade šikmých sedadiel sa dá vyrovnať sklon podložením vajÍčka Klippan klinom. Výhodou vajíčka sú aj variabilné výplne vo vložke, ktoré sa dajú pridať a odstrániť podľa potreby.

Ako ďalšie odporúčam Cybex Aton S2 i-size. Jedná sa o kvalitné vajíčko podľa najnovšieho bezpečnostného štandardu.
Je možné ho použiť bez základne a pripevniť bezpečnostným pásom auta, na šikmých sedadlách si potom viete vajíčko prispôsobiť tak, aby dieťatku hlava nepadala. Taktiež sa dá použiť s isofixovou základňou Cybex Base One, ktorú je na šikmých sedadlách v mieste Isofixu možné vypodložiť klinom.

Cybex Aton M je taktiež kvalitné vajíčko s mäkkou, pohodlnou vložkou. Je to jedno z najväčších vajíčok dostupných na trhu, bezpečné a pohodlné. Ako jedno z mála je certifikované aj pre leteckú prepravu. V aute sa dá upevniť pomocou isofixovej základne Cybex Base M alebo bezpečnostným pásom auta. Firma Cybex však s výrobou tohto modelu už skončila, preto ho nájdete v ponuke už len ako dopredaj skladových zásob.

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek