Nasledujúca autosedačka po vajíčku

Zodpovedané
21. okt 2022

Dobrý deň,

rada by som sa spýtala na parametre pre výber novej autosedačky.

Dcéra má 13mesiacov, výška 84cm a váha 9kg. Ešte ju vozíme vo vajíčku (kde sa aj bez problémov zmestí), ale pomaličky začíname hľadať novú a radi by sme sa od niečoho odrazili 🙂
Náš "problém" je v tom, že nemáme a v najbližších 2 rokoch ani nebudeme mať vlastné auto. Takže si auto sem-tam požičiame od rodičov/svokrovcov. Obe rodiny majú autá so šikmými sedadlami. Tým pádom autosedačky s isofixovou bázou vyraďujeme z hladáčika, keďže rodičom nechceme zapratávať miesto kvôli občasnej jazde (asi tak raz za 6-10týždňov). V akej váhovej kategórii by bolo vhodné novú autosedačku hľadať? Bolo by z hľadiska bezpečnosti ok aj skupina 9-25kg? Máte pre nás nejaké rady ako postupovať pri výbere, prípadne aj konkrétne modely?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

aj v prípade, že dieťatko nebude cestovať autom pravidelne, je najlepšie vyberať z kategórie protismerných, príp. obojsmerných autosedačiek.

Kategória 9-18kg, príp. 9-36kg obsahuje poväčšine autosedačky v smere jazdy. Z kat. 9-25kg je potrebné zamerať sa na čisto protismerné alebo obojsmerné modely.

Ak nehľadáte autosedačku s pripojením na Isofix, odporúčam:

  • Joie Stages - obojsmerná sedačka, protismer má možný do 18kg. V smere jazdy má nosnosť do 25 kg, 5 bodové integrované pásy do 18kg. V aute sa pripevňuje bezpečnostným pásom auta.

  • Britax Römer Max-Way Plus - protismerná autosedačka, v aute sa upevní bezpečnostným pásom, nosnosť aj použitie 5 bodových integrovaných pásov do 25kg. Jej bezpečnosť je potvrdená Plus Testom (extrémne náročný švédsky test autosedačiek).

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek