Polohovateľná autosedačka pre nesediace dieťa

Zodpovedané
17. mar 2023

Dobrý deň,

radi by sme vymenili "vajce" za autosedačku.

Dcérka bude mať 9m a 9kg, ešte sa však nevie posadiť sama. Radi by sme takú autosedačku, ktorá sa dá použiť aj proti smeru jazdy a je polohovateľná - tým myslím, že sa dá dať do poloľahu, keď spinká, nech jej je pohodlnejšie.

Viete mi takú odporučiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

kým dieťatko samé nesedí aspoň dva mesiace a nemá dostatočne spevnený chrbátik, je použitie autosedačky nežiaduce, neposkytne dieťatku dostatočnú oporu ani ochranu, a má nepriaznivý vplyv na vývoj chrbtice.

Neviem, aké vajíčko máte momentálne, ani prečo ho chcete meniť. Ak je vajíčko už malé (pretŕča z neho hlavička) alebo nekvalitné, treba zvážiť výmenu vajíčka za iný model.

Jedným z najväčších vajíčok je Klippan Dinofix. Vydrží cca do 87cm výšky dieťaťa, prípadne aj viac, závisí od pomeru jednotlivých častí tela. Vajíčko sa dá v aute použiť s isofixovou základňou alebo je možné ho pripevniť bezpečnostným pásom auta. V prípade šikmých sedadiel sa dá vyrovnať sklon podložením vajÍčka Klippan klinom. Výhodou vajíčka sú aj variabilné výplne vo vložke, ktoré sa dajú pridať a odstrániť podľa potreby.

Ako ďalšie odporúčam Cybex Aton S2 i-size. Jedná sa o kvalitné vajíčko podľa najnovšieho bezpečnostného štandardu.
Je možné ho použiť bez základne a pripevniť bezpečnostným pásom auta, na šikmých sedadlách si potom viete vajíčko prispôsobiť tak, aby dieťatku hlava nepadala. Taktiež sa dá použiť s isofixovou základňou Cybex Base One, ktorú je na šikmých sedadlách v mieste Isofixu možné vypodložiť klinom.

Ďalšou možnosťou pre ešte nesediace dieťa s využitím na dlhšie obdobie je Klippan Kiss 2 Plus. Ide o protismernú autosedačku s integrovaným vajíčkom, s celkovou nosnosťou do 18 kg a so základňou, ktorá sa dá upevniť v aute systémom Isofix, alebo pripútať bezpečnostným pásom auta. Vajíčko má navyše integrované kolieska a výsuvnú rukoväť, teda je možné ho prenášať ako cestovný kufor.
Autosedačku je možné kúpiť spolu so základňou.

Ak budete neskôr vyberať autosedačku, je dôležité prihliadať aj na miery dieťaťa, sklon sedadiel v aute a vložkové vybavenie sedačky.

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek