Pomoc s výberom autosedacky

Zodpovedané
22. feb 2023

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu pri výbere autosedačky.

Synček má 3 roky, cca 100 cm a 16,5 kg. Auto máme Volkswagen Touran.
Potrebujeme pomaly vymeniť autosedačku a tak hľadáme inšpiráciu, ktorá by bola vhodná.

Cenový strop nemáme nejako stanovený, no nepotrpime si na značky kvôli značke, hlavná je bezpečnosť.

Veľmi pekne ďakujem za tipy.

Dobrý deň,

neviem, akú sedačku máte momentálne, či sa syn ešte vozí v protismere jazdy, ani prečo chcete aktuálnu sedačku meniť.
Preto budú moje odporúčania z rôznych kategórií sedačiek.

V prípade, že cestuje ešte v protismere, odporúčam:

  • Klippan Century - protismerná autosedačka s nosnosťou do 25kg, do výšky cca 130-135cm. Pripevňuje sa bezpečnostným pásom auta, má úspešný Plus Test (extrémne náročný švédsky test autosedačiek) a 5 bodové integrované pásy do 25kg.

  • Axkid Minikid - protismerná autosedačka s nosnosťou do 25kg, do výšky 125cm. Jej súčasťou je oporná noha s 5 polohami, vďaka ktorej sa dá v aute nastaviť optimálny sklon. Pri veľmi šikmých sedadlách je možnosť dokúpenia Axkid klinu. Pripevňuje sa bezpečnostným pásom auta, má úspešný Plus Test a 5 bodové integrované pásy do 25kg.

  • BeSafe Stretch - čisto protismerná autosedačka s nosnosťou až do 36kg, do výšky 125cm. Medzi jej výhody patrí možnosť pripevnenia v aute bez Isofixu aj v aute s Isofixom (bezpečnostným pásom auta), nastaviteľný priestor na nohy, polohovanie, viacdielna zmenšovacia vložka, a samozrejme v neposlednom rade úspešný Plus Test.

Ak už syn sedí v smere jazdy, odporúčam Joie Bold. Je to autosedačka v smere jazdy, polohovateľná. Jej výhodou je pútanie 5-bodovými integrovanými pásmi až do 25 kg (cca 125 cm). Pre jej upevnenie v aute je potrebné použiť súčasne pás auta, Top tether aj Isofix. Súčasťou je aj držiak na nápoje.
Táto autosedačka, napriek tomu, že je v kat. 9-36kg, však nie je posledná, budete po nej ešte potrebovať autosedačku z kat. 15-36kg.

Ak v aute Top Tether nemáte, odporúčam Joie Stages Isofix. Kvalitná autosedačka, polohovateľná (má 7 polôh v oboch smeroch), v smere jazdy má nosnosť 25 kg. Pútanie 5 bodovými integrovanými pásmi je možné do 18kg, výškovo vydržia pásy cca do 115cm.

Môžete už vyberať aj sedačku z kat. 15-36kg, výšku aj váhu na takúto sedačku syn má, ja osobne by som však túto sedačku volila až od veku min. 3,5 - 4 rokov. Z autosedačiek skupiny 15-36kg odporúčam nasledovné:

  • Nuna AACE LX - pohodlná autosedačka kategórie i-Size do 150 cm, pri upevnení systémom Isofix môžete nastaviť sklon pre nájdenie ideálnej polohy. So zdvíhaním hlavovej opierky sa aj jemne rozširuje do strán, ventilačné panely pomáhajú navodiť príjemnú klímu.

  • Avionaut MaxSpace - pohodlná, polohovateľná autosedačka s vysokou chrbtovou opierkou. Reálne vydrží do 160cm výšky dieťaťa. Má príjemný poťah, jej plusom je aj dodatočná opora krčnej chrbtice.

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek