Poradíte mi najlepšiu autosedačku pre 106 cm vysoké dieťa s váhou 17 kg?

Zodpovedané
26. feb 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom výberu autosedačky pre skoro 17 kg dieťa s výškou 106 cm. Doteraz sme mali Römer Trifix isize a veľká spokojnosť.

Len už sú výškové hranice cez limit, tak potrebujeme väčšiu. Syn rád spí v aute. Takže autosedačka by mala byť polohovateľná, alebo úplne pohodlná. V aute máme Isofix, aj zadné upnutie pre popruh. Cenovo výber nelimitujem. Zvažovala som Römer, ale čítala som, že ergonomicky väčšie autosedačky ako sú Kidfix vraj nie sú bohviečo. Páči sa mi na nich stredový držiak na pás a ich bezpečnosť.

Má polohovanie cez Isofix vplyv na bezpečnosť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

keďže máte v aute Isofix aj Top Tether, možno by bola na zváženie aj autosedačka Joie Bold, ktorá je v kategórii 9 - 36 kg s tým, že má možnosť 5 bodového pásu až do 25 kg. Okrem toho ponúka aj polohovanie lepšie ako autosedačky 15 - 36 kg.

Autosedačka Joie Bold

Autosedačka Joie Bold je pre skupiny I, II a III do vozidla inštalovaná uchytením na Isofix, TopTether plus a automobilovým pásom. Vždy je potrebné upevniť všetky tieto 3 spôsoby zároveň.

Z kategórie 15 - 36 kg sa dajú polohovať napríklad BeSafe iZi Flex FIX i-Size, Maxi-Cosi RodiFix AirProtect alebo Klippan Wego. Tá sa pri raste do výšky aj rozširuje.
Na Isofixe sa dajú jemnučko polohovať napríklad Cybex Solution autosedačky, u nich sa dá polohovať aj hlava do záklonu (nie u všetkých), aby nepadala.

Autosedačka BeSafe iZi Flex FIX i-Size

BeSafe iZi Flex FIX i-Size je schválená podľa nového nariadenia i-Size fáza 2 a je nastaviteľná do výšky od 100 do 150 cm, teda od 4 do 12 rokov. Patrí do skupiny II - III (15 - 36 kg). Inštalácia vo vozidle umožňuje vytvorenie priestoru až pre tri vedľa seba sediace osoby. Značka BeSafe pochádza z Nórska.

Autosedačka Maxi-Cosi RodiFix AirProtect

Autosedačka Maxi-Cosi RodiFix AirProtect je vhodná pre deti od 3,5 - 12 rokov (15 - 36 kg), od 105 cm. Na pripevnenie autosedačky do automobilu sa používa systém Isofix.

Autosedačka Klippan Wego

Autosedačka Klippan Wego je Isofixová autosedačka pre deti od 15 - 36 kg (kategória II a III). Klippan je fínskou značkou. Autosedačka sa dá zakúpiť bez Isofixu ako Klippan ES06 v lacnejšom prevedení.

Na Kidfix autosedačky som počula aj názory (od užíateľov), že sú príliš kolmé. Asi záleží aj od sedadiel v aute, počula som aj dobré ohlasy. Každopádne ideálne je vyskúšať v obchode. To platí pre každú autosedačku.

Polohovanie na Isofixe má určite do istej miery vplyv na bezpečnosť, ale z môjho pohľadu je nebezpečnejšie, keď je v dieťa v nenapolohovanej autosedačke prehnuté dopredu, poskladané do klbka alebo má padnutú hlavu.

S prianím pekného dňa,
Zuzana Švantnerová
poradkyňa výberu autosedačiek
www.detivaute.sk
Facebook: Deti v aute