Prechod z vajíčka na autosedačku

Zodpovedané
23. jan 2023

Dobrý deň,

mám 6 mesačného synčeka a vajíčko mu je už veľmi tesné, preto by som mu rada kúpila už autosedačku.

Ktorá rastúca autosedačka je podľa Vás najlepšia?
Na cene nezáleži a podmienkou je isofix a aby bola otočná proti smeru aj v smere jazdy.

Vopred ďakujem

Dobrý deň,

ak dieťatko samé nesedí aspoň dva mesiace a nemá dostatočne spevnený chrbátik, je použitie autosedačky naozaj nežiaduce, neposkytne dieťatku dostatočnú oporu ani ochranu, a má nepriaznivý vplyv na vývoj chrbtice.

Nepíšete, aké vajíčko máte, ak je synčekovi ešte dobré veľkostne (netrčí z neho hlavička), využite ho čo najdlhšie. Vajíčko by malo byť tesnejšie, aby v ňom bolo dieťatko dostatočne chránené. Taktiež však netreba dieťa do vajíčka veľmi obliekať (žiadne bundy, overaly alebo hrube svetre), čo môže tiež navodiť pocit, že vajíčko je už malé, lebo dieťatko sa už do vajíčka nezmestí.

Jedným z najväčších vajíčok je Klippan Dinofix. Vydrží cca do 87cm výšky dieťaťa, prípadne aj viac, závisí od pomeru jednotlivých častí tela. Vajíčko sa dá v aute použiť s isofixovou základňou alebo je možné ho pripevniť bezpečnostným pásom auta. V prípade šikmých sedadiel sa dá vyrovnať sklon podložením vajÍčka Klippan klinom. Výhodou vajíčka sú aj variabilné výplne vo vložke, ktoré sa dajú pridať a odstrániť podľa potreby.

Ako ďalšie odporúčam Cybex Aton S2 i-size. Jedná sa o kvalitné vajíčko podľa najnovšieho bezpečnostného štandardu.
Je možné ho použiť bez základne a pripevniť bezpečnostným pásom auta, na šikmých sedadlách si potom viete vajíčko prispôsobiť tak, aby dieťatku hlava nepadala. Taktiež sa dá použiť s isofixovou základňou Cybex Base One, ktorú je na šikmých sedadlách v mieste Isofixu možné vypodložiť klinom.

Cybex Aton M je taktiež kvalitné vajíčko s mäkkou, pohodlnou vložkou. Je to jedno z najväčších vajíčok dostupných na trhu, bezpečné a pohodlné. Ako jedno z mála je certifikované aj pre leteckú prepravu. V aute sa dá upevniť pomocou isofixovej základne Cybex Base M alebo bezpečnostným pásom auta. Firma Cybex však s výrobou tohto modelu už skončila, preto ho nájdete v ponuke už len ako dopredaj skladových zásob.

Ak by ste ale radšej zvolili autosedačku, jedinou možnosťou pre ešte nesediace dieťa je Klippan Kiss 2 Plus alebo BeSafe iZi Turn B i-Size.

  • Klippan Kiss 2 Plus - protismerná autosedačka s integrovaným vajíčkom, s celkovou nosnosťou do 18 kg a so základňou, ktorá sa dá upevniť v aute systémom Isofix, alebo pripútať bezpečnostným pásom auta. Vajíčko má navyše integrované kolieska a výsuvnú rukoväť, teda je možné ho prenášať ako cestovný kufor. Autosedačku je možné kúpiť spolu so základňou.


  • BeSafe iZi Turn B i-Size - kvalitná, otočná autosedačka so škrupinou imitujúcou tvar a polohu vajíčka. Po vyrastení z nej môžete sedačku ďalej využívať až do hmotnosti 18 kg dieťaťa v protismere aj v smere jazdy. Z hľadiska bezpečnosti odporúčam zachovať čo najdlhšie jazdu v protismere.S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek