Výber autosedačiek pre 2 deti s malým vekovým rozdielon

Zodpovedané
30. jan 2023

Dobrý deň,

dcérka má 1rok a 3 mesiace, samostatne sedí od 9 mesiacov, má 10kg a výšku úplne presne neviem, ale nosí oblečenie 86.
Aktuálne ju vozíme ešte vo vajíčku BeSafe iZigo s isofixom, od kočíka Stokke. Hlavička bude o 1-2cm už presahovať a teda potrebujeme novú autosedačku.

Okrem toho čakáme druhé bábätko, rozdiel medzi deťmi bude cca 1 rok a 7 mesiacov.
Mladšie dievčatko by som opäť rada vozila vo vajíčku, ktoré máme, aby sme nemuseli kupovať nové, tiež počítam s tým, že v ňom bude aspoň do tých 15 mesiacov, ak nevyrastie rýchlejšie.
Auto máme Kia Ceed sw 2020.

A teda by som sa chcela opýtať na Vašu radu/odporúčanie (aj keď mi je jasné, že dopredu nevie nikto povedať, ako rýchlo budú deti rásť či priberať), ale z vašej skúsenosti možno budete vedieť poradiť, ako vyriešiť kúpu sedačiek, aby ich možno využili obe deti po sebe?
Aby sme opäť sedačku po staršej posunuli mladšej?
Kedy sa prechádza na podsedáky?

Ak by sme kúpili sedačku do 18 alebo 25kg, mohli by sme ju potom posunúť mladšej a staršiu dcérku už dať na podsedák?
Máme sa viac orientovať cez kg alebo cm? Alebo kúpiť rovno 2 autosedačky 9-36kg?

Ak prejsť na podsedák, aký by ste odporúčali? Stále uvažujem, akým spôsobom to urobiť, aby sme trošku aj ušetrili.

Naše požiadavky sú, aby mala sedačka isofix, najlepšie by bolo, ak by bola otočná - pre jednoduchšie nakladanie a vykladanie z auta a cenovo ideálne do 300€.
Ak v tomto limite nenájdeme otočnú, tak nemusí byť otočná, ale nech sa dá používať v oboch smeroch.

Ide nám samozrejme o bezpečnosť, ale zároveň pozeráme aj na ekonomické hľadisko🙂. Viem, že najviac sa teraz reklamuje Joie i-spin 360, ale kúpiť dve sedačky za necelých 400€ nám úplne nevyhovuje. Pozerala som napríklad tieto autodesačky Joie Stages, ZOPA Voyager 2, ZOPA Encore i-Size, Joie Every Stage, ZOPA Universal Fix 2 - aaaa neviem si rady🙂

A čo sa týka nasledujúcich podsedákov, tam už vôbec neviem.

Poradíte, prosím?

Veľmi pekne vopred ďakujem za dočítanie až sem a tiež za rady.
Prajem pekný deň.

Lenka

Dobrý deň,

podsedáky je z hľadiska bezpečnosti najlepšie nepoužívať vôbec, nemajú žiadnu ochrannú funkciu.

Ak teraz kúpite staršej dcérke autosedačku z kat. 0-18kg, alebo 0-25kg, môže ju využiť cca do veku 3 rokov, kedy do nej presuniete mladšiu dcérku. Následne pre staršiu kúpite autosedačku, kde ešte budete môcť na nejaký čas využiť jazdu v protismere, alebo sedačku v smere jazdy s predĺženým pútaním 5 bodovým integrovaným pásom (vo veku 3 rokov sú deti ešte väčšinou príliš malé na sedačku z kat. 15-36kg). Potom jej kúpite poslednú autosedačku z kat. 15-36kg, ktorú však určite nebudú deti po sebe dediť, keďže v tejto sedačke by sa malo dieťa voziť približne do veku 12 rokov.

Autosedačky z kat. 9-36kg nie sú pre deti po vajíčku dobrým riešením. Autosedačky tejto kategórie majú z bezpečnostných testov priemerné až hlboko podpriemerné výsledky a nevydržia až do konca obdobia, kedy by malo dieťa cestovať v autosedačke (do 150cm), neskôr ju budete musieť aj tak nahradiť poslednou sedačkou z kat. 15-36kg. Okrem toho nemajú dostatočné vložky aby poskytli malému dieťaťu maximálnu ochranu, a často sú to sedačky v smere jazdy, čo je z hľadiska bezpečnosti nevhodné.

Pre dcérku odporúčam autosedačku Joie i-Venture. V aute sa upevňuje prostredníctvom isofixovej základne Joie i-Base Advance, ktorá sa kupuje zvlášť. Autosedačka je obojsmerná, polohovateľná, s nosnosťou do 18,5kg.

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek