Synček vytáča nôžky dovnútra. Je pre neho lepšia chôdza v obuvi alebo chôdza naboso?

Zodpovedané
24. feb 2022

Dobrý deň,

máme 16 mesačného chlapčeka, ktorý pri chôdzi vytáča pravú nôžku dovnútra. Obe jeho babky v detstve vytláčali nôžky smerom dovnútra.

Ortopéd nám radil, aby malý chodil čo najviac v obuvi s pevnou podrážkou. Inde však odborníci radia chôdzu naboso. Sama pozorujem, že keď chodí naboso, to vytáčanie nie je až tak výrazne.

Je pre syna lepšia chôdza v obuvi alebo chôdza naboso?

Ďakujem

Dobrý deň,

syn je ešte dosť malý a aktuálne sa jeho chôdza len formuje. Je potrebné mu umožniť, aby svaly chodidla spevňovali, aby fungovali v budúcnosti správne.

Ak máte akékoľvek pochybnosti o vývoji jeho chôdze, alebo sa Vám niečo nepozdáva, odporúčam návštevu fyzioterapeuta. Ten zhodnotí celkové držanie tela, odporučí cviky na konkrétne partie. To odporúčam doplniť o nosenie vhodne volenej barefoot obuvi.

Prajem Vám pekný deň.
Veronika Palková
bosacik@bosacik.sk
www.bosacik.sk
+421918480322