Čo môže byť príčinou úniku moču u trojročnej dcéry?

Zodpovedané
27. sep 2021

Dobrý deň,

dcéra má momentálne 3 roky. Plienky sme zrušili počas dňa a na bdenie vo veku 22 mesiacov. Okolo druhých narodenín, keď sa vypýtala na wc, tak už mala kvapku moču na nohavičkách.

Dali sme vyšetriť moč a mala zápal, leukocyty, krv, baktérie ale zmnožené hraničné. Pediater doporučil najskôr skúsiť miesto ATB brusnice a probiotiká. Pomohlo to a do týždňa únik odoznel.

O pol roka sa to opäť opakovalo. Vypýtala sa na wc, ale vždy mala nohavičky už mokré. V moči rovnaký nález, ale baktérií už bolo veľa. Užívala Zinnat, opäť do týždňa problém odznel. Potom sme sa zbavili plienok aj na poobedný a nočný spánok.

Podľa toho koľko pila večer, tak sa buď po polnoci pýtala na wc, alebo vydržala do rána. Presne po pol roku opäť únik moču. Doma som na hexaphane znova zistila krv, bielkoviny. Kúpila som už sama brusnice, probiotiká a blokurimu. Do týždňa odznelo, ale znova sa po pár dňoch vrátilo a trvá to už mesiac. Vždy sa vypýta, ale už ma mokré nohavičky. Tž to nie je sem tam, ale každé vypýtanie na wc. A už to nie je malá bodka, ale musím prezliecť aj nohavice.

Moč bol už dvakrát vyšetrený, pôdy vždy ostali sterilné. Dodržujem všetky pravidlá, po stolici umývam, máme detský intímny gél na umývanie, nekúpeme, len sprchujeme. Žiadne bazény. Na noc dám Imazol krémpastu.

Má tri roky a vedela v aute napríklad zadržať moc aj 5 - 10 minút a teraz mi len povie, že má mokré gaťky a že ona nevedela, že sa jej chce cikať. Nič iné sa u nás nezmenilo. Inak je zdravá. Jediné čo pozorujem, že má svrbenie v oblasti ohanbia a slabín. To premasťujem.

Čo môžem ešte urobiť?

Aké vyšetrenia by mala podstúpiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

doporučujem Vám navštíviť detského urológa a podstúpiť vyšetrenie s dcérkou, ktorý sa s Vami porozpráva o okolnostiach úniku moču, či sa pomočuje aj v noci. Taktiež je vhodné vylúčiť zúženú močovú trubicu, ktorá môže trápiť malé dievčatká.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Monika Nováková