Kýchnem si a uniká mi moč. Čo mi pomôže?

Zodpovedané
3. nov 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Kýchnem si a uniká mi moč. Snažím sa cvičiť cviky, ale nevidím žiadne zlepšenie.

Dajú sa na to kúpiť nejaké lieky?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ Vám uniká moč pri kýchaní, kašli, či skákaní, môže sa jednať o tzv. stresovú inkontinenciu moču. Vtedy pod vplyvom zvýšeného vnútrobrušného tlaku stúpne tlak v močom mechúri, ale panvové dno nedokáže poskytnúť potrebnú podporu na uzáver močovej trubice.

Prvým krokom je zahájiť správne a pravidelné cviky panvového dna. Pokiaľ sa u Vás neprejavili ako efektívne, skúsila by som sa sústrediť na ich správnosť, buď pomocou edukačných videí, alebo pomocou špecializovaného fyzioterapeuta.

Pokiaľ problém bude pretrvávať, je na mieste obrátiť sa na odborníka, ktorý Vás podrobne vyšetrí a pri potvrdení diagnózy stresovej inkontinencie a určení jej stupňa Vám doporučí ďalšie kroky.

V indikovaných prípadoch sa takýto problém môže riešiť aj operačným výkonom, aj v rámci jednodňovej chirurgie.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Monika Nováková