Ako dlho denne môžem nosiť dvojmesačné dieťa v šatke?

Zodpovedané
31. máj 2019

Dobrý deň,

mám dvojmesačnú dcérku a od jej dvoch týždňov ju nosím v šatke. Nosenie nám vyhovuje. Zhruba od jedného mesiaca inak ako v šatke svoje denné spánky spať nevie, takže v tejto polohe strávi denne naozaj veľa hodín.

Nemôžem jej takým častým nosením ublížiť?

Koľko hodín denne sa môže novorodenec a potom aj neskôr dieťatko nosiť?

Poctivo dbám na správnu polohu, ale všimla som si, že ak sa trochu vybočí do strany. Je to vždy do tej istej strany.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

potreby bábätka a rodiča sú veľmi individuálne. Niektoré deti potrebujú fyzického kontaktu viacej iné menej, stále to sa aj mení v čase. Tiež v čase nepohodlia, choroby, keď rastú zúbky, si dieťatko zvykne pýtať častejší kontakt (veľakrát ešte predtým ako zbadáme prvé prejavy).

je ideálne, ak si počas spánku bábätka môžete oddýchnuť aj vy, dá sa to aj v šatke, kedy si nájdete pohodlnú polohu v polosede.

S bábätkom veľa cez deň manipulujeme - prebaľovanie, umývanie, dojčenie/kŕmenie, takže aj keď je nárazovo dlhšie v šatke, nie je to nikdy celý deň.

Práve preto, že sú potreby každého bábätka rôzne a aj rodičov, tak neodporúčame nosenie "časovať" alebo obmedzovať na maximálny/minimálny čas. Prvé 3 mesiace sú najintenzívnejšie, čo sa týka nosenia a potreby fyzického kontaktu (je to spomínaný 4. trimester). Po 3. mesiaci už bábätko samé bude častejšie sa pýtať v bdelom stave mimo šatku/nosič, lebo bude prirodzene chcieť objavovať svet okolo seba.

Pokiaľ dbáte na správnu polohu bábätka v šatke a vás pri nosení (aby aj vám nosenie bolo pohodlné), majte spevnený stred (core) tela, buďte vystretá, nepodsadzujte panvu, ale majte ju v normálnej polohe. Tak je nosenie v poriadku aj keď je dlhšie.

Vybočenie do strany - pokiaľ šatka nie je peve utiahnutá v oblasti lopatiek a krčnej chrbtice bábätka, pod svojou váhou sa nakloní do strany. Môžete sa predkloniť, "zrovnať bábätko", aby bolo v jednej osi, svojou dlaňou si ho pritlačiť k telu (stále v predklone) a uvidíte, či vám zostane voľná šatka - ak áno, narovnajte sa a utiahnite túto zvyšnú šatku.

Vykláňanie do strany však môže byť už prejavom vyzretej nervovej sústavy, kedy už chce skúmať okolie.

Viac o tom si môžete prečítať v tomto článku - vyskytuje sa to u bábätiek okolo 3. mesiaca (ale môže aj skôr) - https://www.sestrice.com/423-sk/preco-sa-vyklana/.

Ak máte otázky, kľudne nám napíšte 🙂

Pekný deň ešte želáme,
za Sestrice
Barbora