Akú šatku pre štvormesačné dieťa?

Zodpovedané
22. feb 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom šatky pre štvormesačné dieťa, ktoré váži 6 kg. Dieťa rado pozoruje všetko okolo seba a poloha tvárou na mojej hrudi ho znervózňuje.

Z akého materiálu by mala byť šatka, keď je bábätku stále teplo?

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

Vaše bábätko nie je až tak veľmi ťažké na svoj vek, pohodlné by pre Vás aj pre bábätko mali byť šatky so strednou gramážou - 240 - 300 g/m2. Tento údaj nájdete väčščinou pri každej šatke.
Téme, prečo niekedy bábätka sú nervózne a nepáči sa im poloha vpredu, sme riešili v naščom blogu - https://www.sestrice.com/418-sk/moje-dieta-chce...
" Moje dieťa chce vidieť
Raz to predsa len príde. U niektorých detí skôr, u iných neskôr, u niektorých vôbec a celé nosiace obdobie im postačí poloha vpredu. Nebojte sa, vy ako matka na vine určite nie ste. Závisí od temperamentu dieťaťa, jeho zvedavosti a túžby po poznávaní okolia. Dieťatko sa začne vykláňať, otáčať, akoby chcelo zo šatky vyskočiť.
Niektoré maminy sa s týmto javom môžu stretnúť už od tretieho mesiaca života dieťaťa, kedy by už malo pevne držať hlavičku. Zároveň ho procesy v mozgu nútia k prirodzenej zvedavosti a napomáhajú tak jeho vývinu.
Keďže nosenie tvárou dopredu nie je vhodné a zdravé z fyziologického ani psychologického hľadiska, odporúčame v týchto prípadoch nosiť dieťa v bdelom stave na boku alebo na chrbte. Tieto polohy zabezpečujú bezprostrednú blízkosť rodiča a ponúkajú dostatočný rozhľad na všetky strany.
Na bok môžete použiť buď niektorý zo šatkových úväzov alebo Ring Sling. Na chrbát je v tomto prípade vhodnejšia šatka oproti nosiču z toho dôvodu, že v nej dokážete dieťatko vysadiť čo najvyššie a môže sa tak pozerať aj cez vaše rameno.
Upozornenie
Určite nenoste a neotáčajte dieťa tvárou od seba. I keď potrebuje spoznávať svet okolo, naďalej je príliš slabé a malé, aby samé čelilo všetkým podnetom z vonkajšieho prostredia. Neustále potrebuje mať aj pocit bezpečia z rodičovskej náruče, prípadne bezprostredný prístup k prsníku.

Dúfame, že Vám naša odpoveď bola nápomocná. Ak miáte ďalšie otázky, môžete nám napísať a odpovieme Vám 🙂

za Sestrice
Barbora