Aký nosič je vhodný pre novorodenca a neskúsenú maminku?

Zodpovedané
2. jan 2023

Dobrý deň,

čakám naše prvé bábätko a od začiatku ho chcem nosiť v šatke alebo v nosiči. S nosením mám nulovú skúsenosť, takže by som si rada nechala poradiť.

Aký nosič je vhodný pre novorodenca a neskúsenú maminku?

Ďakujem

Dobrý deň,

pre novorodencov je vo všeobecnosti najlepšia šatka, ktorá sa krásne prispôsobí bábätku a aj vám. Bez ohľadu na to, aké malé alebo veľké dieťatko sa vám narodí, tak šatka mu sadne.

Viazania sa netreba báť. V skutočnosti je pomerne jednoduché. Je to iba o zvyku a cviku.

Pozrite si naše video, v ktorom vysvetľujeme viazanie šatky podrobne a jednoducho: https://www.facebook.com/watch/?v=390578811604387

Nájdete ho aj tu: https://www.instagram.com/tv/B8d-D_OH1S5/?igshi...

Výber šatky je pomerne jednoduchý. Dĺžka (veľkosť) šatky sa odvodzuje od vašej konfekčnej veľkosti. Ak ste do 36, stačí vám 5ťka. Ak ste od 38 do 42, stačí vám 6tka. A ak ste konfekčná 44 a viac, stačí vám 7čka. Ak ste niekde medzi, vždy je lepšie kúpiť dlhšiu šatku.

Hľadajte šatku s gramážou okolo 240g/m2, ideálne čistá bavlna. Toto sú vo všeobecnosti skvelé novorodenecké šatky, s ktorými sa dobre pracuje.

Napríklad novorodenecká šatka: https://www.sestrice.com/satky-na-nosenie-deti/... (pre predstavu, aké parametre hľadať)

Značky: Sestrice, Yako Yako, Loktushe, Vatanai, Moisha, Yaro, Didymos, Little Frog a mnohé ďalšie.

S nosičmi je to trochu zložitejšie. Ideálne je vyskúšať si aspoň 2 alebo 3 nosiče už aj s bábätkom, aby ste zistili, ktorý vám a aj bábätku najlepšie sedí. Každý nosič je trochu iný. Rozdiely sú v bedrovom páse, ramenných popruhoch, spôsobe sťahovania výšky a šírky, doťahovania popruhov...

Ak sa vám napríklad narodí bábätko s pôrodnou váhou nižšou ako 3,5 kg, tak väčšina nosičov mu bude veľká.

Niekto to však riskne a kúpi nosič dopredu bez vyskúšania.

Pre naozaj malé bábätká je skvelý náš Sestrice Carrier ONE, potom Storchenwiege nosič, Fidella Baby Size, Kokadi, Moyo UNI.

Pre štandardne veľkých novorodencov BeLenka Mini, Moyo First Size, Neko, MoniLu UNI Start, Moisha Hugo...

Nosičov je veľké množstvo, toto je len časť z nich 🙂

Ak by ste mali ešte akékoľvek otázky, pýtajte sa ďalej ♥

Vaše Sestrice