Aký rastúci nosič je vhodný pre novorodenca?

Zodpovedané
6. feb 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom rastúceho nosiča pre novorodenca. Mal by byť taký, ktorý vydrží čo najdlhšie. Aspoň tak do dvoch rokov. Som drobnejšej postavy, meriam 164 cm a nosím veľkosť oblečenia S/M.

Pri dcérke som mala kúpený Storchenwiege. V ňom som ju však nenosila, lebo často plakala. Začala som ju nosiť až približne od pol roka v nosiči Zumbucca. Nosila som ju do 1,5 roka intenzívne a potom ešte do 2 rokov občas. Mali sme rastúci nosič Zumbucca s tvrdým bedrovým pásom. Ja som s ním bola veľmi spokojná, dcérka sa rada nosila. Keď mala cez 1,5 roka, tak sa stále jemne po kúskoch posúvali chrbtové popruhy a musela som si to raz týždenne naprávať. Potom som ju už nosila menej, lebo sa mi zdala byť v nosiči ťažká. Dcérka je skôr drobnejšia, teraz v troch rokoch váži okolo 13,5 kg. Nosič som prala aj v práčke a chcela by som, aby sa dal prať aj budúci nosič.

Teraz čakáme druhé bábätko a chcem ho nosiť od narodenia. Resp. čo najskôr. S nosičom Zumbucca som bola síce dlho spokojná, avšak tá skúsenosť s povoľovaním popruhu ma odrádza.

Pozerala som nosič Rischino Flexible. Ten by mal vydržať aj dlhšie. Počula som, že sa ťažšie nastavuje. Zumbucca bol intuitívne nastaviteľný, nemala som žiadny problém.

Do akej miery je zložité nastavenie nosiča Rischino Flexible?

Aký je rozdiel medzi mäkkým bedrovým pásom oproti tvrdému?

Tvrdý pás mi vyhovoval, ale mäkký som neskúšala. Neviem to porovnať.

Aký nosič by bol pre mňa vhodný?

Treba novorodenecké vložky dokupovať ku všetkým?

Ďakujem

Dobrý deň,

poďme najprv k tým rozdielom medzi bedrovými pásmi 🙂

Mäkký bedrový pás je výborný v tom, že najmä po pôrode, kedy je bruško ešte citlivé, vie byť veľmi príjemný a krásne sa prispôsobiť. Nikde netlačí a neomína. Poskytuje oporu presne tam, kde je treba.

Jeho nevýhodou je, že ako dieťatko rastie a priberá, tak od určitej hranice váhy dieťatka (a každý človek má túto hranicu inde) už prestáva byť nosenie v nosiči s mäkkým bedrovým pásom pohodlné. Rodičia vtedy preferujú pevnejšie alebo tvrdé bedrové pásy.

Pevný bedrový pás má výhodu v tom, že je veľmi nosný. Dokáže krásne rozložiť váhu noseného dieťatka a odľahčiť chrbát a plecia.

Bedrové pásy sa odlišujú nielen svojou tvrdosťou, ale aj tvarom, vykrojením a hrúbkou. Toto všetko sú faktory, ktoré ovplyvňujú, či vám nosič sadne alebo nie. Každý z nás je fyziologicky iný, tak aj každému a každej sadne niečo iné.

Je to ako s topánkami. Kým si ich nevyskúšate, reálne nezistíte, či vám sadnú (aj keď xy vašim kamarátom alebo kamarátkam sedia).

Ideálne je nosiče pred kúpou vyskúšať už aj s dieťatkom. A to buď cez podporné skupiny nosenia, obchody alebo požičovne. Ak žiadne nepoznáte, napíšte nám a my vám pošleme tipy na niečo najbližšie k vám.

Nosiče s novorodeneckými vložkami neodporúčame - ani tie externé, ani vnútorné. Dieťa sa do nich ťažko polohuje, manipulácia s takýmto nosičom je pomerne zdĺhavá a nešikovná. Vždy je to tak 50/50 či sa dieťatko nebude odrážať a hnevať v takomto nosiči. Týmto nosičom by sme sa na vašom mieste úplne vyhli a zamerali sa na rastúce nosiče. Tie sa dajú medzi nožičkami dieťatka stiahnuť a prispôsobiť.

Medzi takéto nosiče vhodné od narodenia patria: Sestrice Carrier ONE, už spomínaný Rischino Flexible, Moyo UNI, Monilu UNI Start, Moisha Hugo, ALOE One... Je ich samozrejme oveľa viac.

Sestrice Carrier ONE, Rischino Flexible aj Moyo UNI vydržia približne rovnako - do 1,5 roka, resp. 92 konfekčnej veľkosti. Menším a ľahším deťom kľudne aj do tých 2 rokov.

Ak sa vaše dieťatko bude ešte aj v tomto veku nosiť, odporúčali by sme následne prejsť na nosič s pevným bedrovým pásom. Ten už vydrží do 3 - 4 rokov dieťatka.

Kupovať nosič "na celé nosiace obdobie" my osobne neodporúčame. Deťom nekupujeme jedno bodynko od narodenia do dvoch rokov, tak aj nosiče majú určité konštrukčné riešenia, ktoré majú svoje limity 🙂

Nosič vhodný pre veľké dieťa nebude pekne sedieť tomu malému a naopak. Tam sa to nedá nijako oklamať 🙂

Každý nosič sa dá prať v práčke.

Čo sa týka toho popruhu - popruhy vedia povoľovať aj po čase používaním alebo nie úplne vhodnou starostlivosťou.

V akom prášku ste nosič prali? Ideálny je prací gél bez optických rozjasňovačov a bielidiel. Môžete skúsiť napísať do Zumbuccy, možno vám budú vedieť tento popruh vymeniť a nosič bude znovu ako nový 🙂

V tom prípade by vám napríklad stačila na začiatok šatka a potom by ste plynulo prešli na túto Zumbuccu. Viazanie šatky je veľmi jednoduché a jej obrovskou výhodou je, že sa krásne prispôsobí a sadne ako vám, tak aj dieťatku 🙂

Ohľadom vašej otázky, či sa Rischino nastavuje zložito. Toto nám osobne neprislúcha komentovať. Najlepšia je osobná skúsenosť - sto ľudí, sto názorov a chutí 🙂

Ak by ste mali ešte akékoľvek otázky, pýtajte sa ♥

Vaše Sestrice