Aký úväz šatky je vhodný pre novorodenca?

Zodpovedané
3. apr 2019

Dobrý deň,

dcérku mám v bodyčku, ja nosím tielko a obe sme vždy spotené.

Aký je vhodný úväz pre mesačné bábo okrem krížu s kapsou?

Ako obliekať dieťa do šatky?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri mesačnom bábätku by sme odporúčali zostať pri úväze kríž s kapsou dnu. Je tu však pár vecí, ktoré Vám pomôžu predchádzať spoteniu.

1. Viažte s tenšou pevnou šatkou (pevne tkaná šatka s gramážou cca 230-240 g/m2). Pevne tkaná šatka je tenšia a menej teplá ako elastická šatka, ktorú dávate cez chrbátik dieťatka v 3 vrstvách. S pevnou má bábätko na chrbátiku len 1 vrstvu šatky (bočné pruhy pri pevnej šatke nemusíte rozťahovať).

2. Ak ste doma, môžete viazať bábätko len v plienke (bez bodyčka a medzi Vás dať napr. bavlnenú plienku, ktorá nasaje pot. Niektorým deťom vadí, ak majú hlavičku položenú na holej koži (preto plienka, alebo Vaše tielko).

3. Ak sa Vaše bábätko viacej potí, môžete vyskúšať funkčné oblečenie pre neho aj pre seba (napr. body z tenkého jemného merina (keď je mokré od potu, tak nechladí ako bavlna, rýchlejšie odvádza pot a schne).

4. Otvoriť balkón, okno (podľa počasia vonku). Ale je prirodzené, že niektoré deti sa potia viac a iné menej.

Do šatky stačí obliekať rovnako ako aj doma. Ak idete von a je chladnejšie, môžete zatepliť nožičky (návlekmi alebo ďalšou vrstvou). Podľa počasia tenšiu čiapku na hlavu. Takéto malé bábätko sa možno zmestí ešte aj do Vašej bundy na zips (oblečiete si ju spolu s dieťatkom v šatke), alebo v nosičskej bunde/mikine.
Komplexný článok o tom, ako obliekať bábätko do šatky v rôznych ročných obdobiach nájdete aj na našom blogu - https://www.sestrice.com/417-sk/ako-obliect-die....

Dúfame, že Vám naša odpoveď bola nápomocná. Ak máte ďalšie otázky, kľudne sa na nás obráťte 🙂

za Sestrice
Barbora