Môže krosno ovplyvniť pri nosení chrbticu dieťatka alebo kĺby?

Zodpovedané
12. jan 2021

Dobrý deň,

syn má 10 mesiacov a sám sedí, lozí a učí sa chodiť. Chceme s ním chodiť na dlhšie túry. Klasické nosítko nám na to nepríde moc vhodné. Uvažovali sme o krosne.

Môže krosno ovplyvniť pri nosení chrbticu dieťatka alebo kĺby?

Ďakujem

Dobrý deň,

na nosiacu pomôcku sa môžete pozerať z rôznych pohľadov a podľa nich ju posudzovať - nosič vs krosná.

Čo sa týka ergonómie dieťatka, tak lepšie sedenie, oporu chrbátika, tiež hlavy v prípade spánku, je v klasickom ergonomickom nosiči.

Tiež ťažisko dieťaťa je bližšie k vám, je ľahšie tiež v ergonomickom nosiči.

Píšete, že dieťatko už samé sedí, čiže chrbátik už má spevnený, počas aktívnej doby, keď je dieťatko hore, má aktívne zapojené všetky svaly, by sedenie v krosnách nemalo byť problém. Deti však pri monotónnom pohybe častokrát zaspia a vtedy by bola opora chrbtice a istenie hlavičky vhodné (na toto by som sa zamerala pri výbere krosien).

Krosná sa nedajú zbaliť tak ako nosič, na druhej strane však niektoré modely majú aj batožinovú časť. Samotný nosič je ľahší ako krosná.

Niektorí muži preferujú krosná, keď na výletoch nosia len oni. Niektoré konštrukcie sú robené tak, že majú priestor na odvetrávanie (ale aj tak sa budú potiť vďaka nákladu navyše 🙂).

Či už ergonomický nosič alebo krosná, sú väčšia investícia - viete si oboje požičať na najbližší výlet a porovnať si ich. Ergonosiče požičiava napr. Babywearhouse (www.babywearhouse.sk), požičovní turistických detských nosičov je viacero - tu nemáme skúsenosť, takže nevieme odporučiť (keď budete hľadať tento pojem "turistický detský nosič", nájdete ich). Možno niektorá bude aj vo vašom okolí.

A ako nosenie v krosnách ovplyvňuje chrbticu a kĺby - určite závisí od samotného dieťatka, jeho vývinového štádia, dĺžky a intenzity nosenia. Samotní výrobcovia krosien uvádzajú dobu v akej je možné nosiť dieťa, túto dobu určite neodporúčame prekračovať. Nevedela som k tomu nájsť odbornú štúdiu, od ktorej by som sa odrazila, tak je to v podstate porovnávanie z našich osobných skúseností a skúseností nášho okolia.

Ak by ste si chceli prečítať komplexnejšie porovnanie, v tomto článku je to spísané ešte detailnejšie a prehľadne: https://mamamanosislaskou.wordpress.com/2018/07...

Dúfame, že sme s našou odpoveďou boli nápomocné a užijete si spoločné výlety 🙂
za Sestrice
Barbora