Mohlo krvácanie spôsobiť to, že som vysadila Estrofem?

Zodpovedané
28. mar 2023

Dobrý deň,

v CAR mi po úspešnom embyotransfere kázali po určitom čase vysadiť Estrofem. Po jeho vysadení sa objavilo jemné krvácanie a špinenie.

Je možné, že krvácanie spôsobilo vysadenie Estrofemu?

Hematóm a ani iný problém mi nebol zistený.

Ďakujem

Dobrý deň,

Estrofem sa pridáva pri vklade čerstvého embrya za účelom rastu sliznice na dosiahnutie optimálnej hrúbky. Pri rozmrazenom embryu na celú prípravu sliznice.

Pokiaľ je uhniezdenie úspešné, tak nie je dôvod na ďalšie podávanie Estrofemu. Vysádzanie by malo byť postupné a obvykle je bez prejavov krvácania.

Krvácanie vo Vašom prípade zrejme malo inú (väčšinou neznámu) príčinu. Takéto krvácanie je dokonca veľmi časté aj pri spontánnej gravidite (nidačné krvácanie).

S pozdravom
MUDr. Galo Silvester, PhD.

web: GYN FIV - centrum pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu
Tel. Bratislava: 0902 81 81 00
Tel. Nitra: 0908 40 68 77
Tel. Žilina: 0905 40 86 19