Môže byť obezita dôvodom neplodnosti?

Zodpovedané
8. feb 2023

Dobrý deň,

môj gynekológ ma na preventívnej prehliadke upozornil, že ak neschudnem, tak nebudem môcť otehotnieť.

Momentálne ešte otehotnieť nechcem.

Mám sa obávať problémov do budúcnosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

Váš lekár Vás aj na základe vlastných skúseností z praxe správne upozornil na
možné problémy pri snahe o otehotnenie.

V súčasnosti je známych viac ako 200 ochorení, či komplikácií súvisiacich práve s obezitou. Vážnou komplikáciou je ohrozenie prirodzenej reprodukčnej schopnosti človeka. Týka sa to najmä žien, ale z dôvodu obezity môže nastať problém aj na strane muža. Príčin zníženej plodnosti u obéznych žien je viac. Ako najčastejšie sa objavujú poruchy menštruačného cyklu, menej častý pohlavný styk a anovulácia (menzes bez dozrievania vajíčka).

Riziko, že nedôjde do jedného roku k spontánnemu otehotneniu v porovnaní so ženami s normálnou telesnou hmotnosťou je zvýšené pri nadváhe o 27% a obezite až o 78%.

Pri hodnotách BMI mimo normu je aj pri riešení neplodnosti v centre asistovanej reprodukcie žiadúce, aby si klientka upravila hmotnosť z dôvodu eliminovania nežiadúcich komplikáciám počas hormonálnej stimulácie.

Aj po úspešnom otehotnení je nadváha a obezita problémom, ktorý môže poriadne potrápiť, pretože u obéznych žien je počet potratov v I. trimestri skoro dvojnásobne zvýšený. U týchto žien sa častejšie vyskytujú krvné zrazeniny, infekcie močových ciest a neurologické komplikácie.

V prípade, že máte problém so znížením hmotnosti a chceli by ste to riešiť, obráťte sa na odborníkov, ktorí Vám pomôžu dosiahnuť žiadané výsledky.

Nech sa Vám darí!

Peter Harbulák

web: GYN FIV - centrum pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu
Tel. Bratislava: 0902 81 81 00
Tel. Nitra: 0908 40 68 77
Tel. Žilina: 0905 40 86 19