Pomáha užívanie DHEA aj na lepšiu nidáciu embrya?

Zodpovedané
20. mar 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom DHEA.

Pomáha užívanie DHEA aj na lepšiu nidáciu embrya?

Môže pomôcť znížiť aneuploidia u embrya?

DHEA som užívala pred stimuláciou cez 3 mesiace. Asi o 2 mesiace ma čaká KET.

Budem DHEA užívať celú dobu (spolu 5 mesiacov)?

Stačí dávka 2x75 mg?

Ďakujem

Dobrý deň,

DHEA je mužský hormón, ktorý sa tvorí v nadobličkách a u žien slúži ako základný kameň pri tvorbe estrogénov (ženských hormónov). Jeho suplementácia má význam najmä pri stimulácii v rámci IVF cyklu.

Priame dôkazy o tom, že zlepšuje nidáciu embrya neexistujú, avšak v prípade prípravy na KET v naturálnom cykle môže mať prospešný účinok. Dávka 2x75 mg postačuje.

Aneuploidia je záležitosť embrya, ktorú nedokážeme nijako ovplyvniť.

S pozdravom
MUDr. Silvester Galo, PhD.

web: GYN FIV - centrum pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu
Tel. Bratislava: 0902 81 81 00
Tel. Nitra: 0908 40 68 77
Tel. Žilina: 0905 40 86 19