Je slabá menštruácia pri snažení sa o dieťa v poriadku?

Zodpovedané
8. dec 2019

Dobrý deň,

v novembri som si dala vybrať teliesko a tým pádom mi prišla veľmi slabá menštruácia. Veľmi málo krvi a väčšinou za tých 6 dní to bolo len špinenie.

Je to v poriadku pri snažení sa o dieťa?

Mala som aj ovuláciu sledovanú testami, no nevyšlo to. Menštruácia prišla aj tento mesiac, ale zase to je tak. Máličko krvi na začiatku a zatiaľ druhý deň cyklu špiním.

Môžem to brať ako menštruáciu a rátať od toho maličkého krvácania prvý deň cyklu?

Poradíte mi niečo voľnopredajné na rozbehnutie menštruácie?

Vždy som mala veľmi silné a bolestivé tieto dni. Bojím sa, aby takáto menštruácia nemala vplyv na nemožnosť splodiť dieťa.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

slabé menštruačné krvácanie, alebo tzv. hypomenorea je odchýlka od normálnej menštruácie, pri ktorej je zachovaný interval menštruačného krvácania, ale samokrvácanie je slabé, výnimkou nie je ani iba akýsi krvavý výtok či špinenie trvajúce 1 až 3 dni.

Príčiny takejto odchýlky môžu byť rôzne. Jednou z nich môže byť i vami spomínaná anovulácia po extrakcii vnútromaternicového telieska.

Ak sa snažíte o bábätko a vaša menštruácia je veľmi slabá, v podstate iba špinenie, obrátila by som sa na vašom mieste na vášho gynekológa, ktorý môže odsledovať ovuláciu a tiež výšku a vzhľadom sliznice pomocou ultrazvukového vyšetrenia.

Pravidelná ovulácia nemusí byť pravidlom. Ovuláciu možno dosiahnuť pri užívaní tabletiek, ktoré vám taktiež môže predpísať váš gynekológ.

Pokiaľ by ste mali ovulačné cykly a váš problém by pretrvával, je na mieste pátrať po inej príčine. Za začiatok menštruácie sa považuje silnejšie krvácanie jasnou krvou, no vo vašom prípade by som za prvý deň považovala začiatok aj slabého krvácania.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková