Aká je bezpečnosť užívania kortikoidov po troch potratoch?

Zodpovedané
23. júl 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Kvôli opakovaným potratom mi v jednom centre poradili užívať Medrol ešte pred tehotenstvom a potom aj počas neho.

Nemám problém otehotnieť, mám pravidelný cyklus a jedno dieťa. Už som mala 3 potraty (2 pred pôrodom a 1 potom). Bojím sa, že užívanie takéhoto lieku mi neskôr rozhádže organizmus (čo mi potvrdila aj endokrinologička), možno aj cyklus.

Je to bezpečné?

Neohrozí to prípadne zdravie dieťaťa?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

k užívaniu kortikoidov v tehotenstve máme v dnešnej dobe dostatočné množstvo dát ohľadom ich bezpečnosti.

Napriek tomuto faktu, pri každom lieku, ktorý pacientovi odporúčame musíme zvážiť benefity ako aj možné riziká. Pokiaľ benefity prevažujú, tak liečbu pacientovi odporúčame a v prípade, že liečba nie je dobre tolerovaná, tak ju možno kedykoľvek vysadiť.

Kortikoidy môžu mať v závislosti od dávky a dĺžky užívania vedľajšie účinky. U každého je to individuálne kedy sa dostavia a koľko je liečba dobre tolerovaná.

S podravom