Ako dlho je v poriadku sa snažiť o dieťa a až potom riešiť, že sa nedarí?

Zodpovedané
6. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom snažilkovania sa.

Ako dlho je v poriadku sa snažiť o dieťa a až potom riešiť, že sa nedarí?

Partner nemá deti, ale ja už mám a chceli by sme ďalšie spoločné.

Je rozhodujúci aj vek partnera?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pravdepodobnosť, že žena vo veku do 30 rokov spontánne otehotnie je 20-25% na 1 cyklus, zatiaľ čo po 35. roku táto šanca prudko klesá. Za sterilitu, teda neplodnosť sa považuje neschopnosť otehotnieť pri pravidelnom nechránenom pohlavnom styku minimálne 2x do týždňa viac ako 1 rok.

Toto platí u žien do 35. roku života, po 35. roku je to 6 mesiacov neúspešnej snahy. Ženám nad 40 rokov by malo byť automaticky odporučená konzultácia v centre asistovanej reprodukcie. Príčin môže byť veľmi veľa ako zo strany ženy (50%), tak i muža (40%), resp. sa príčina nezistí (10%). V 20% je však príčina spoločne na oboch stranách. Zatiaľ čo u ženy po 35. roku života prudko klesá zásoba, ako i kvalita vajíčok vo vaječníkoch, u muža po 40. roku sa významne zvyšuje DNA fragmentácia spermií, čo je spojené s neschopnosťou oplodnenia vajíčok alebo s vývojom nekvalitných embryií.

Preto jednoznačná odpoveď na to, ako dlho je v poriadku sa snažiť nie je. Do centra asistovanej reprodukcie môžte prísť po akokoľvek dlhej dobe snaženia sa i bez výmenného lístka.

Na našej klinike sa v rámci bezplatnej vstupnej konzultácie vieme pozrieť na váš problém komplexne, spraviť určité vyšetrenia vám i partnerovi a na základe výsledkov odporučiť ďalší postup.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková