Ako dlho prebieha čistenie po MA a ako dlho je sprevádzané slabými bolesťami v podbrušku?

Zodpovedané
21. jún 2020

Dobrý deň,

mám 35 rokov a som po MA (spontánnym potratom) v 11. týždni. USG pri prepúšťaní ukázalo čistú maternicu do 10 mm po podaní uterotonik.

Ako dlho prebieha čistenie po MA a ako dlho je sprevádzané slabými bolesťami v podbrušku?

Kedy sa dostaví ďalší cyklus?

Je možné hneď otehotnieť?

Sú potrebné nejaké dodatočné vyšetrenia už teraz, alebo až po druhom potrate?

Má na udržanie tehotenstva vplyv hraničná (zvýšená) hodnota prolaktínu?

Ďakujem

Dobrý deň,

spontánny potrat je vždy individuálny. Čím vyšší týždeň, tým môže čistenie prebiehať dlhšie.

Keď maternica bola pri prepustení čistá ako uvádzate, predpokladám že maximálne 10 dní môže byť špinenie. Prvá menštruácia sa môže posunúť. Nemožno predpokladať kedy sa dostaví. Zvyčajne najneskôr do 6 týždňov.

Ja vždy hovorím, že minimálne jedno až dve krvácania by som vyčkala, aby sa telo zotavilo. V prípade hraničnej hodnoty prolaktínu treba opakovať odber, najlepšie nalačno, bez predošlého gynekologického vyšetrenia.

Diagnostiku môže človek absolvovať v každom súkromnom centre kedykoľvek, avšak po jednom potrate nie je medicínsky indikovaná.

S pozdravom