Ako rýchlo klesá AMH?

Zodpovedané
24. nov 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom AMH.

Pred tromi rokmi som mala vynikajúce výsledky. Otehotnela som prirodzene. Teraz som bola opäť tehotná, ale skončilo to zamĺknutým potratom. Hematológiu a endokrinológiu mám v poriadku a na imunológii mám trocha zvýšené cytokíny. Čakám na kontrolu. Bolo mi odporúčané dať si zmerať opäť AMH.

Má to zmysel?

Ako rýchlo klesá AMH?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

anti-mülleriánsky hormón (v skratke AMH) je produkovaný ovariálnymi folikulami a vypovedá o tzv. ovariálnej rezerve, teda zásobe zostávajúcich vajíčok vo vaječníkoch.

Každá žena sa rodí s určitým počtom vajíčok, ktorý je jej genetický daný a ktorý sa s pribúdajúcim vekom už iba znižuje, teda nikdy nie opačne. Neexistujú žiadne lieky, ktoré by ich počet, resp. hladinu AMH dokázali zvýšiť.

Rýchlosť poklesu tohto hormónu je individuálny, po 35. roku života sa toto tempo zvyšuje, môže však napríklad nastať i pri dlhodobom užívaní hormonálnej antikoncepcie.

Zväčša ale ide iba o prechodný jav. Kontrolné odbery má význam robiť najskôr s niekoľkomesačným odstupom a možno ho stanovovať v ktorejkoľvek fáze menštruačného cyklu.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková