Aký máte názor na pozitívny ovulačný test?

Zodpovedané
2. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mám 35 rokov a tento mesiac mám už šiesty deň pozitívny ovulačný test. Zvyknem to mať tak maximálne jeden deň. Bazálnu teplotu mám stále v rozpätí 36,4 - 36,5 a vôbec nestúpa. V minulých mesiacoch bola pri ovulácii okolo 36,8 - 37.

O bábätko sa snažíme už 1,5 roka a u druhý mesiac som bez stimulácie. Tri mesiace som užívala Clostilbegyt a Duphaston.

Aký je Váš názor a čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

meranie bazálnej teploty, ako aj ovulačné testy nie sú veľmi spoľahlivými ukazovateľmi blížiacej sa alebo už prebehnutej ovulácie. Meranie bazálnej teploty ma svoje pravidlá a podlieha rôznym vplyvom.V skratke, princíp merania spočíva v tom, že počas ovulácie a v období po nej bazálna teplota mierne stúpne, pričom nie je dôležitá celková hodnota, ale vždy zaznamenaný rozdiel, ktorý by mal byť o približne o 0,3-0,5 °C vyšší. Takto zvýšená teplota by sa mala udržať až do menštruácie, kedy opätovne klesá. Je potrebné každodenné meranie teploty minimálne 3 po sebe nasledujúce mesiace, výsledky si možno zaznamenávať do špeciálneho grafu, ktorý dáva výslednú krivku.

Sledovanie dynamiky bazálnych teplôt pri liečbe neplodnosti, ako som už spomínala ale nie je vhodné.

Nepíšete aký je váš menštruačný cyklus, no predpokladám anovulačné nepravidelné cykly vzhľadom na užívanie Duphastonu a Clostilbegytu. Takýto charakter cyklov sa často vyskytuje pri tzv. syndróme polycystických vaječníkov (skratka PCOS).

Ovulačné testy sú založené na stanovení zvýšenej hladinu luteinizačného hormónu (LH), ktorý sa objavuje v moči vo vysokej koncentrácii krátko pred ovuláciou. Avšak v prípade spomínaneho PCOS nie je vhodné spoliehať sa ani na jeho výsledok. Je to z toho dôvodu, že hladina LH je u žien s týmto syndrómom v moči trvalo zvýšená a naviac pri užívaní Clostilbegytu ešte viac stúpa, preto výsledok môže byť mylne interpretovaný ako pozitívny, no nemusí zodpovedať realite.

V ambulantnom režime sa neodporúča indukcia ovulácie s Clostilbegytom viac ako 3x. Riešením je konzultácia v centre asistovanej reprodukcie, kde jednými z najčastejšie liečených pacientok sú práve ženy s PCOS.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková