Borderline tumor na vaječníku, prebehnutá ovulácia a tehotná nie som. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
10. jún 2020

Dobrý deň,

snažíme sa o bábätko. Pred dvomi rokmi som bola operovaná na borderline tumor na vaječníku. Vaječník mi nechali celý. Počas života som bola niekoľkokrát liečená pre cysty na vaječníkoch.

Beriem Euthyrox 25 kvôli zväčšenej štítnej žľaze. Teraz chodím pravidelne na meranie folikulov. Tento cyklus mi prebehla ovulácia na ľavom vaječníku a na USG sa ukázal folikul aj na pravom vaječníku. Ten však dozrel až neskor ako ten na ľavom. Počas ovulácie sme mali aj pohlavný styk, napriek tomu som neotehotnela.

Ako by sme si mohli pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

sledovanie rastu folikulu a prebehnutie ovulácie je na mieste. Odporúčam vyšetriť hormóny a ovariálnu rezervu (preveriť či pri operácii nedošlo k úbytku zásoby vajíčok vo vaječníkoch). Taktiež odporúčam vyšetriť partnera pomocou spermiogramu.

Pokiaľ tieto hodnoty budú v poriadku tak odporúčam pokračovať v sledovaní rastu folikulu. Pri veku pod 35 rokov, môžeme takýto neinvazívny monitoring robiť po dobu 12 mesiacov.

V prípade vyššieho veku alebo v prípade nálezu možných faktorov neplodnosti - znížená ovariálna rezerva, hormonálne odchýlky, odchýlky v spermiograme, by som odporúčala konzultovať výsledky v centre asistovanej reprodukcie. Eventuálne vzhľadom k stavu po operácii, zvážiť overenie priechodnosti vajcovodov (pri väčších zákrokoch môže dôjsť k tvorbe zrastov).

Taktiež môžete skúsiť napomôcť vitamínmi, či už ich dodať stravou alebo pomocou preparátov dostupných v lekárni je na Vás. Zdravý životný štýl a cvičenie cvikov podľa Mojžíšovej metódy na mobilizáciu panvy môže byť taktiež nápomocné.

S pozdravom