Budem mať problém otehotnieť, keď mám diabetes?

Zodpovedané
21. nov 2019

Dobrý deň,

mám diabetes typu 2 a som na diéte. Od veľa ľudí som počula, že ženy s diabetes majú problémy s otehotnením.

Aký je Váš názor?

Bude mať naše bábätko diabetes?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

dôležité je, aby cukrovka bola dobre kompenzovaná či už pred graviditou alebo počas samotného tehotenstva.

Pokiaľ je u vás dobre kompenzovaná iba diétou, tak predpokladám, že sa v súčasnosti nejedná o závažný stav. Dôležité je diétu dodržiavať a byť pravidelne sledovaná diabetológom.

Pri závažnej cukrovke sa môžu pridružiť najrôznejšie komplikácie, no pri diabete 2. typu spravidla nie sú prítomné. Ženy s týmto typom cukrovky sú rovnako plodné ako nediabetičky. Neuspokojivé liečenie cukrovky však môže navodiť poruchy ovulácie a menštruačného cyklu.

U dobre kompenzovaných diabetičiek sa nezistil rozdiel vo výskyte spontánnych potratov v porovnaní s nediabetičkami, ale u pacientok nedostatočne kompenzovaných je počet potratov ako aj poškodení plodu významne vyšší.

Ak plánujete otehotnieť, mali by ste to oznámiť vášmu diabetológovi, taktiež ak už by ste tehotná boli. Počas tehotenstva je potrebné starostlivé sledovanie ženy i plodu, pretože môže dôjsť k rozvoju tzv. diabetickej fetopatie, ktorej súčasťou je okrem iného veľká pôrodná hmotnosť bábätka. Počas gravidity sa nesmú užívať perorálne antidiabetiká, liečba sa nahrádza inzulínom.

Riziko prenosu cukrovky na dieťa je nízke, nemusíte sa tým znepokojovať.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková