Čo mi hrozí, keď mám nedostatok progesterónu?

Zodpovedané
12. dec 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mám nedostatočnú tvorbu progesterónu. Dvakrát som otehotnela po dlhšej snahe až po nasadení Utrogestanu.

Teraz som tretíkrát tehotná, aktuálne v 10.týždni. Znovu sa nám podarilo počať až po nasadení Utrogestanu. Celú dobu ho beriem v schéme 3-0-3. Napriek tomu sú moje hladiny progesterónu veľmi nízke:
6+5: 18,73 nmol
9+4: 27,04 nmol

Na USG bolo všetko v poriadku, crl zodpovedalo gestačnej výške.
Krvácanie ani iné komplikácie som zatiaľ nemala.

Doktor mi odporučil prejsť na injekčnú formu progesterónu a naďalej plánuje sledovať jeho hodnoty. Nechápal, ako môžem mať tak nízke hodnoty napriek dopĺňanie 600mg/deň.

Stretli ste sa s tým?

Čím to môže byť spôsobené?

Čo mi hrozí?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

v prípade, že nemáte žiadne ťažkosti ako krvácanie alebo špinenie, plod sa normálne vyvíja a nemáte iné ťažkosti osobne by som hladiny progesterónu neriešila.

Štandardne sa udávajú hodnoty v ng a po prepočítaní ste na dolnej hranici normy. Pokračujte ďalej v užívaní progesteronu, môžete zmeniť na injekčnú formu ale zbytočne sa tým netrápte a užívajte si graviditu!

Držím palce!

Dr. Rybanska