Dva neúspešné KET za sebou. Aká je príprava pred ďalším vkladom?

Zodpovedané
18. apr 2020

Dobrý deň, paní doktorka,

mám za sebou dva neúspešné kryoembryotransfery (KET).

Je nutná nejaká príprava pred ďalším vkladom?

Mám užívať kyselinu listovú a probiotiká?

Ako sa postupuje pri ďalších pokusoch?

Za odpoveď ďakujem.

Dobrý deň,

užívanie kyseliny listovej a probiotík je vždy zmysluplné. Tieto preparáty sú nápomocné hlavne z hľadiska celkovej harmonizácie menštruačného cyklu ako aj pre správny vývoj plodu a prevenciu ochorení nervovej trubice.

Nevyhnutne nutná príprava pred kryoembryotransferom nie je. Pred menštruačným krvácaním je zmysluplné skontrolovať sliznicu maternice, zhodnotiť jej výšku a štruktúru, eventuálne prítomnosť polypov, rovnako zhodnotiť vzhľad vaječníkov.

Existuje viacero spôsobov prípravy sliznice pred vkladom. V otázke nepopisujete aké protokoly ste už mali, resp. či bola príčina neúspechu objasnená. Úspech transferu je závislý od viacerých faktorov, vzhľadu a štruktúry sliznice, kvality embryí event. od pridružených ochorení. Každá pacientka sa pripravuje individuálne a protokol je vždy zvolený "namieru".

V prípade opakovanej neúspešnosti sa treba zamerať na faktory, ktoré vieme v dnešnej dobe liečebne upraviť (zrážanlivosť krvi, imunologické faktory, nízka sliznica).

Existujú štúdie, ktoré poukazujú na priaznivý efekt takzvanej štrich-kyretáže pred transferom, ktorá navodí v sliznici vylúčenie rastových faktorov a zaháji proces hojenia, pôsobiaci priaznivo na uhniezdenie.

Na našej klinike sa v súčasnosti zameriavame aj na výskum NK buniek, ktoré podľa štúdií pri zvýšenom počte môžu uhniezdenie negatívne ovplyvniť.

S pozdravom,