Je veľké riziko otehotnieť pomocou KET, keď máme zamrazené 2 embrya v jednej pipete spred liečby na jeden vklad?

Zodpovedané
23. feb 2021

Dobrý deň,

mám 40 rokov a 2,5 ročné dieťa. Som po mastektómii bilat. a aktuálne po radio liečbe Ca oboch prsníkov (dg. invazívny duktálny karcinóm I.sin,Ki67 80%,grade3, triple negatív resp. ER do 10%, Her2 negatív - druhý karcinóm invaz.duktalny grade 2,ki67 15%, triple negativ, Her2 negat. , BRCA1+, st.p.CCB- GPO MI(1/20), st.p. 6 cyklov TAC od 2/2020, MAE bilat. v 6/20 a 6x Capecitabin,po 3D-CRT v TD 50,0Gy vlavo i vpravo.Stav po operácii vľavo i vpravo ypT2pN0).

Odporúčajú mi teraz vybrať kvôli Brca 1+ vaječníky, vajcovody. Žiadne lieky neberiem, len Euthyrox.

Je veľké riziko otehotnieť pomocou KET, keď máme zamrazené 2 embrya v jednej pipete spred liečby na jeden vklad?

Koľko rokov po liečbe je potrebné čakať?

Je tehotenstvo veľké riziko vzhľadom na vek po pár rokoch a diagnózu?

Ak by som KET kvôli riziku nerealizovala, dajú sa embrya darovať?

Niektorí lekári sa prikláňajú aj k vybratiu maternice.

Myslíte si že radšej ísť touto cestou a vzdať sa tehotenstva?

Ďakujem

Dobrý deň,

bohužiaľ vaša diagnóza je veľmi vážna a v tomto prípade by som osobne určite neodporúčala absolvovať KET, v žiadnom prípade by som neuvažovala nad transferom 2 embryí.

Nedovolím si Vám diktovať a zakazovať Vám mať druhé dieťa, ale myslím, že v tomto vašom prípade by to bolo riziko - aj vzhľadom na prípadnú potrebnú stimuláciu a hormonálnu prípravu pred transferom.

Posúdiť možnosť darovania embrya je veľmi citlivý a náročný proces v ktorom sú rozhodujúce viaceré faktory - obzvlášť vek partnerov v čase vzniku embrya a ich anamnéza. Brca1 je kontraindikácia.

Dr. Rybánska